Ceļojumu maršruti Vidzemes akmeņainajā jūrmalā


Ziemeļvidzeme aicina!

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā (ZBR) Vidzemes akmeņainajā jūrmalā ir izveidoti jauni maršruti laivotājiem un kājāmgājējiem, kas būs piemēroti ceļotājiem, kuri savus braucienus organizē paši. Jums atliek izdrukāt maršruta aprakstu un karti, un doties ceļā! Aprakstā iekļauts maršruta pilns raksturojums: īss apskates objektu apraksts un informācija par tūristu mītnēm, atpūtas vietām, veikaliem, ēdināšanas uzņēmumumiem, laivu nomu, auto stāvlaukumiem un TIC.
ZBR pieejamo servisu lapu un karti, kurā apkopoti rezervātā pieejamie pakalpojumi skatieties šeit.

Ja vēlaties uzturēties ilgāk par vienu dienu, izvēlieties vienu no nakšņošanas vietām. Lai veiktu rezervāciju, sazinieties ar "Lauku ceļotāju".

Ceļojuma organizēšanai noderīgu informāciju atradīsiet arī mūsu ceļvežos un kartēs.

Laivotājiem Autoceļotājiem Dabas vērotājiem
Kājāmgājējiem Velobraucējiem Botānikas tūre

laivas

Laivotājiem



laivas
No Tūjas līdz Salacgrīvai
Maršruts, kurā nav ūdnestūristam tik ierasto šķēršļu, apnesienu un citu raksturīgo situāciju. Tā īstenošana lielā mērā ietekmē vēja virziens un stiprums un no tiem izrietošais viļņu raksturs. ieteicamais mirklis braucienam ir laiks, kad vējš pūš no muguras vai vismaz no sāniem, tādēļ maršrutu var veikt arī pretējā virzienā, ja paredzams ziemeļu, ziemeļaustrumu (uzmanīgi, ka neiepūš jūrā!) vai ziemeļrietumu vējš.

Laiks Visu gadu, bet ieteicams - vasarā
Garums 30 km
Aptuvenais laiks ~ 7 h
Laivu tips Jūras laivas
Grūtības pakāpe Viegls
Sākums Tūjā, kur jūras krastā izveidots autostāvlaukums
Beigu punkts Salacgrīvas pludmalē vai pie Salacas tilta
Alternatīvas Maršrutu var turpināt arī tālāk līdz Ainažiem, vai no Tūjas pretējā virzienā - līdz Saulkrastiem vai pat Rīgai
Attālums no Rīgas 75 km
Loģistika Automašīnas var atstāt Tūjas autostāvlaukumā un atgriezties no Salacgrīvas ar sabiedrisko autobusu, vai atstāt otru automašīnu Salacgrīvā
Der zināt! Brauciens ar jūras laivu pa jūru nav tas pats, kas ar kanoe laivu pa t.s. gludūdeņiem. Jūrā vienmēr ir jārēķinās ar mainīgiem laika apstākļiem un mašrutu nevar ieplānot ļoti savlaicīgi, jo jāseko līdz laika prognozei. Nebrauciet pārāk tālu no krasta! Jūras laiva ir ievērojami smagāka par kanoe laivu, tādēļ izkāpšanas vieta ir jāplāno iespējami tuvu paredzētajam laivu transportēšanas punktam. 
Maršruta apraksts/ karte
Veczemju klintis




kajamg

Kājāmgājējiem


kajamg
Gar Vidzemes akmeņaino jūrmalu
Maršruts paredzēts aktīviem tūristiem, kurus nebaida Latvijas piekrastes visakmeņainākais posms ar savdabīgām piejūras ainavām -  zemes ragiem un skaidtiem smilšakmens atsegumiem. Tā ir lieliska vieta, ar kuru sākt dzimtās zemes apceļošanu. Šo piekrastes posmu burtiski izmainīja 2005.gada orkāns. Arī tas ir iemesls aizbraukt vēlreiz, ja pirms tam jau kādreiz būts. 
Minēto posmu gar jūras krastu var izmantot arī braucienam ar distanču slēpēm.
Laiks Aprīlis - oktobris, arī skaistās ziemas dienas 
Garums 19 km
Aptuvenais laiks ~7 h
Grūtības pakāpe Vidējas grūtības, atsevišķos posmos vieglāk iet pa krasta ceļu
Ceļa segums Liedags, kas galvenokārt klāts ar dažāda izmēra laukakmeņiem, oļiem. Vitrupes un Tūjas apkārtnē arī smilšaini liedagi.
Sākums Vitrupe. Jūras krastā pie Vitrupes ietekas jūrā (ir stāvlaukums).
Beigu punkts Tūja (orientieri- Tūjas mols, Zaķupes ieteka jūrā un stāvlaukums pie jūras). Tūjas autobusa pietura atrodas ap 0,7km no minētajiem orientieriem.
Alternatīvas Pārvietoties var arī pa ceļu, kas iet gar pašu jūras krastu. Tur, kur ceļš ir noskalots, jāiet gar jūras krastu.
Attālums no Rīgas Sākumpunkts 90 km, beigu punkts 70km
Loģistika Autobusi, kas kursē pa VIA Baltica autoceļu un iegriežas Tūjā (vidēji 2 reizes dienā) vai pietura pie Tūjas pagrieziena (8 - 10 reizes dienā + 3km ar kājām). Ērtāk izmantot savu autotransportu, kas ar šoferīti sagaida plānotajā galapunktā. Automašīnu var atstāt arī Vitrupē un atgriezties ar autobusu.
Der zināt! Maršruta veikšanai nepieciešami piemēroti apavi un zināma fiziska sagatavotība. Vitrupei var pāriet pa tiltu. Pēc lietavām un palos Vitrupei, Kurliņupītei un Zaķupei būs jābrien pāri.
Maršruta apraksts/ karte
Veczemju klintis

Autoceļotājiem


Gar Rīgas jūras līča Vidzemes krastu: Ainaži - Dunte
Maršruts domāts tiem, kam vairāk patīk ceļot ar automašīnu, bet tajā pat laikā - ar kājām veikt nelielus radiālus pārgājienus tuvākajā apkārtnē. Vidzemes piekraste ir bagāta ar dažādien dabas un kultūrvēsturs pieminekļiem. Īpaši pievilcīgs un iecienīts ir Vidzemes akmeņainās jūrmalas posms, kuru būtiski izmainīja 2005. gada orkāns. Arī tas ir iemesls aizbraukt vēlreiz, ja pirms tam jau kādreiz šeit ir būts.
Laiks Visa gada garumā.
Garums ~ 100 km.
Aptuvenais laiks Vienas dienas maršruts
Grūtības pakāpe Visādā ziņā – viegls.
Ceļa segums G.k. asfalts, izņemot ~ 10 km (turp – atpakaļ) garo posmu līdz Veczemu klintīm.
Sākums Vecais Latvijas – Igaunijas robežas punkts Ainažos, kur neliela stāvvieta.
Beigu punkts Dunte.
Maršruta gaita Ainaži – Kuiviži – Salacgrīva – Svētciems – Vitrupe – Mantiņi – Tūja – Dunte.
Alternatīvas Atsevišķi krasta posmi ir ejami kājām, braucami ar velosipēdu vai piemēroti putnu vērošanai (sk. citus Lauku ceļotāja izstrādātos maršrutus).
Attālums no Rīgas Sākumpunkts – 115 km, beigu punkts – 50 km.
Der zināt! Igaunijas pierobežā nepieciešamas pases.
Maršruta apraksts/ karte

velo

Velobraucējiem


velo
Vidzemes piekraste ar velosipēdu
Ceļu infrastruktūra starp VIA Baltica šoseju un jūras krastu ir ļoti „sadrumstalota” un brīžiem – pat – neesoša, tādēļ izveidot un izbraukt vienlaidus velomaršrutu šajā posmā ir ļoti grūti. Neskatoties uz to, ir vietas, kas ir veloceļotājam ainaviski un citādā ziņā pievilcīgas, tādēļ sk. tālāk aprakstītos piekrastes posmus, kurus katrs var izvēlēties pats atkarībā no savām iespējām un vēlmēm.
Laiks Ieteicamais ir vasara: jūnijs – jūlijs, bet var arī citos mēnešos.
Garums Piekrastes posma garums no Ainažiem līdz Duntei pa tālāk aprakstītajiem ceļu posmiem ir ~ 56 km.
Aptuvenais laiks 1 (sportiskiem braucējiem) – 2 dienas atkarībā no izvēlētajiem posmiem. Ieteicams braukt ar nakšņošanu un izbaudīt piekrastes zvejniecības labumus.
Grūtības pakāpe Katram maršruta posmam sava grūtības pakāpe – sk. tālāk.
Ceļa segums Asfalts, smilšaini ceļi, grants un meža ceļi, takas, smilšains un akmeņains jūras krasts.
Maršruta gaita Ainaži – Salacgrīva – Svētciems – Vitrupe – Meleki – Mantiņi – Tūja – Lembuži – Dunte.
Alternatīvas Maršrutu patiesībā var sākt jau Igaunijā – Häädemeeste, no kurienes līdz pat Ainažiem (27 km) gar jūras krastu iet asfaltēta un salīdzinoši maz noslogots ceļš – vecā Rīgas – Tallinas šoseja. Tā ir visnotaļ piemērota velobraucējiem. Sk. arī citus Lauku ceļotāja izstrādātos maršrutus pa ZBR piekrasti.
Attālums no Rīgas Tālākais punkts - Ainaži – 115 km
Der zināt! Igaunijas pierobežā nepieciešama pase. Katram pašam ir jāizvēlas sev piemērotākais maršruta posms un katrs pats ir atbildīgs par šāda maršruta veikšanu.
Maršruta apraksts/ karte

putni

Putnu vērotājiem


putni
Putni Vidzemes piekrastē
Maršruts paredzēts putnu vērotājiem ar automašīnu. Tas ļoti labi piemērots prasīgākajiem (ērtuma un pieejamo blakus pakalpojumu ziņā) un pieredzējušiem putnu vērotājiem. Vienlaicīgi šī būs īstā vieta, kur gūt iedvesmu putnu vērošanas vaļasprieka uzsākšanai vai pilnveidei, jo putnu te ir skaitliski daudz. Maršrutam pa vidu ir dažādas alternatīvas, ko pasākt līdzbraucējiem, ja putnu vērošana nav viņu aicinājums. Robežas šķērsošana Iklā (uzreiz aiz Ainažu mola stāvlaukuma) ir vairāk simboliska, taču atbilstoši noteikumiem pasei jābūt līdz.
Laiks Aprīlis, maijs un augusts, septembris, oktobris, taču arī pārējā gada laikā – atkarībā no laika apstākļiem un jūras līča aizsalšanas pakāpes.
Garums 140 km no Rīgas vienā virzienā. Salīdzinot ar „Lielo jūru” mazāk nobraucamo kilometru, vairāk uzmanības putniem, kvalitatīvāka atpūta.
Aptuvenais laiks Atkarīgs no veltītā laika putnu vērošanai. Optimāli uz pilnu dienu. Uzmanības un atpūtas ziņā pārbaudīts variants ir ar nakšņošanu Ainažos un pilnu nākošās dienas veltīšanu putnu vērošanai.
Vietu pieejamība Labi atrast un piebraukt ar automašīnu. Vērtīgākās vietas sasniedzamas ar kājām viena vai divu kilometru attālumā pa taku vai dēļu laipām. Kabli putnu gredzenošanas stacijai var piebraukt līdzās ar auto.
Ceļa segums Neraksturīgi citiem Latvijas putnu vērošanas maršrutiem – visur asfaltēti ceļi – īsi laba zemes ceļa posmi Hēdemēstes apkārtnē.
Sākums Atkarīgs no dzīves vietas, taču pirmā apskates vieta būtu Ainažos – Ainažu mols.
Beigu posms Randu pļavas vai Vitrupes grīva.
Ceļu norādes Līdz Ainažiem pa ViA Baltica ceļu, Hēdemēstes virzienā pa veco Rīgas ceļu (Vana Riia mnt.) gar piekrasti. Pie takas uz Kuivižu torni un Kabli torni ir informācijas stendi tieši ceļa malā. Uz torni Luitamaa dabas liegumā ir brūnā norādes zīme „Häädemeeste rannaniit ja vaatlustorn”.
Maršruta gaita Ainaži-Treimaņi-Kābli-Hēdemēste-Randu pļavas-Salcgrīva-Vitrupe. Labāk iesākt agri no rīta Ainažos (1h), tad doties uz Igaunijas pusi (līdz pusdienai) – papudienot Ainažos un pēcpusdienā apmeklēt cilvēku mazapmeklētās Randu pļavas un atceļā piestāt pie Salacgrīvas, Svētupes vai Vitrupes grīvas.
Alternatīvas Var arī vairāk laika veltīt trīs galvenajām vietām – Randu pļavām, Ainažu molam un Hēdemēstes putnu vērošanas tornim, citās nepiestājot. Vienmēr maršrutu var bagātināt ar kultūras vai dabas objektiem, ja putnu ir maz vai ir slikti laika apstākļi. Ar sabiedrisko transportu var ērti sasniegt galvenās putnu vērošanas vietas Ainažu un Salacgrīvas apkārtnē.
Der zināt! Putnu vērošanai nepieciešama laba optika – binoklis vai putnu vērošanas teleskops. Nevienā no maršrutam tuvākajām vietām optiku nepiedāvā īrēt, tāpēc būtiski pagādāt to pašiem. Ar optiku īpaši jāuzmanās uz Ainažu akmeņu mola, kur akmeņi reizēm mēdz gāzelēties vai būt slideni.
Maršruta apraksts/ karte

kajamg
Botānikas tūre kājāmgājējiem 
Maršruts sastāv no diviem atšķirīgiem Rīgas jūras līča piekrastes un jūras krasta posmiem, kur vērojama salīdzinoši liela augu daudzveidība. Tas domāts ikvienam, kam patīk pārvietoties lēni un pa ceļam iepazīt piekrastes augu valsti. Maršrutam klāt ir pievienots augu foto – noteicējs, kurā ir iekļautas biežāk sastopamās augu sugas.
Laiks Ieteicamais laiks ir vasara: jūnijs – jūlijs, īpaši – vasaras otra puse, kad ir vērojama lielākā augu daudzveidība.
Ieteicamie posmi 1. Randu pļavas. No Ainažiem līdz Salacgrīvai. 12 km. Viens no Latvijas piekrastes savdabīgākajiem posmiem. Pārgājienu var sākt no Ainažu pludmales vai Ainažu vecā mola, vai arī no Randu pļavu dabas takas (1,2 km gara ar atpūtas vietu, informācijas stendu un putnu vērošanas torni), kur pie jūras pieved neliels laipu taku atzarojums. Atkarībā no situācijas (vēja virziena, ūdens līmeņa), var gadīties, ka atsevišķi nelieli posmi ir jābrien pa jūru. Līdz Kuivižiem ir g.k. plašas niedru un meldru audzes ar vietumis nelielu priekškāpas valni. Aiz Kuivižiem pārsvarā ir redzami dažādi kāpu biotopi – embrionālās kāpas, priekškāpas (baltās kāpas) un mežainas jūrmalas kāpas.
2. Salacgrīva – Vitrupe. 14 km. Dienvidos no Salacgrīvas ir pārsvarā aizaudzis un vietām pat grūtāk pārvarams jūras krasta posms, kāds tas turpinās līdz Krauju mājām. Rankuļu ragā plešas biezas niedru audzes. Toties aizaugušajā krastā ir novērojama krietni lielāka augu daudzveidība, nekā smilšainajā. Vitrupes – Svētupes posms ir pārsvarā smilšains vai smilšaini – akmeņains jūras krasta posms, kurā jau parādās mežainas jūrmalas kāpas, priekškāpa u.c. kāpu biotopi.
Aptuvenais laiks Katrs no minētajiem maršrutiem ir ~ pusdienas maršruts.
Grūtības pakāpe Viegli, izņemot Randu pļavas, kur atsevišķi posmi jābrien pa jūru.
Ceļa segums Smilšaini, vietumis - akmeņaini vai ar niedrēm aizauguši liedagi, mežos – mežu ceļi.
Alternatīvas Sk. arī citus Lauku ceļotāja izstrādātos maršrutus pa ZBR piekrasti.
Attālums no Rīgas Tālākais punkts - Ainaži – 115 km
Der zināt! Igaunijas pierobežā nepieciešama pase.
Maršruta apraksts/ karte

EEA logo NOR logoFinansēts ar EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu granta palīdzību no Īslandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas

Informācija & rezervēšana - tel: 67617600, e-pasts: lauku@celotajs.lv