ERDF Interreg CB

Lauku dzīvesveids

Piedāvājums “Lauku dzīvesveids” ļauj tūristiem iepazīt mūsdienu dzīvi un cilvēkus laukos, iepazīstot jaunus tūrisma galamērķus ar savu identitāti. Tas ir stāsts par dzīves stilu, kas izmaina ierastos priekšstatus par laukiem un veido jaunu lauku vidi, apvienojot tradicionālās un mūsdienu vērtības. Viesiem ir iespēja iepazīt dzīvi mazpilsētās, lauku saimniecībās un uzņēmumos kopā ar vietējo cilvēku, vērojot ikdienas norises vai iesaistoties tajās visdažādākajās jomās, piemēram, dārza veidošana un kopšana, mūsdienu dizaina amatniecība, veselīga pārtika, inovatīvu produktu ražošana, arhitektūra un vide, zaļais dzīvesveids un daudz citu patiesu vērtību.

>>> "Lauku dzīvesveida" projekta mājas lapa:
gorural.countryholidays.info


>>> KARTE - “Lauku dzīvesveids” saimniecības


>>> "Lauku dzīvesveida" pasākumi


Šajā sarakstā apkopotas saimniecības (Latvijā un Igaunijā), kas piedāvā "Lauku dzīvesveida" pieredzi apmeklētājiem. Programmas aprakstā ietverta informācija par tūrisma galamērķi, kur saimniecība atrodas, iepazīsim saimnieku ģimeni vai darbības vēsturi, piedāvātā programma aprakstīta darbībās. Noteikti ir nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās, jo ne visas saimniecības ir tūrisma saimniecības un to pamatnodarbošanās ir ražošana vai cita nodarbe. Tāpēc parasti apmeklētājiem tiek noteikts īpašs laiks un/vai diena, kad tos saimniecība var uzņemt. Arī par programmas ilgumu un cilvēku skaitu ir nepieciešams vienoties iepriekš ar saimniekiem.

Pārskats Detaļas
N/A
Latvija

Viesnīca Kārļamuiža

Kārļamuiža ir mājīga viesnīca, kas atrodas netālu no Cēsīm Amatas upes ielejā. Blakus viesnīcai atrodas ainavu parks un dabas takas pie Amatas upes.

Sēņošana Latvijā ir nacionāla aizraušanās. Gūstot sēņošanas pieredzi, var gūt priekšstatu par vietējo dzīves veidu un darīt to tā, kā to dara vietējie iedzīvotāji. Meža reljefs izvēlētajās sēņošanas vietās ir viegli izstaigājams, pārklāts ar sūnām, kritušām lapām un maziem augiem. Vietām ir krūmi, daži krituši koki vai mitras vietas. Gaujas nacionālais parks, kas izveidots 1973. gadā, bija pirmais Latvijas nacionālais parks, un tajā īpaša uzmanība tiek pievērsta arī vides tūrismam.

Vispopulārākās ēdamās sēnes ir dažādas baravikas un gailenes. Izvēlētās sēņu sugas vākšanas procesam ir gailenes, bērzlapes un dažādu veidu baravikas, taču, iespējams, varēs atrast dažādas sēnes: Kastaņu smilšbeku jeb brūno cūku beku (Gyroporus castaneus), Parasto raganbeku jeb raganu beku (Boletus luridus), Parasto aitpiepi jeb ēdamo koku sēni (Albatrellus ovinus) (īpaši populāra skandināvu virtuvē), Zeltaino koralleni (Ramaria aurea), Koraļļu dižadateni (Hericium coralloides), Lielo dižsardzeni (Macrolepiota procera), Plaisājošo rūtaini (Xylobolus frustulatus), Melnsvītras cietpiepi (Phellinus nigrolimitatus).

! Apmeklētāju drošībai un komfortam ieteicams izvēlēties piemērotus apavus un apģērbu.

PROGRAMMA:

  • Brauciens no Rīgas uz Kārļamuižas viesnīcu Gaujas Nacionālajā parkā aizņems apmēram pusotru stundu.
  • Ierašanās Kārļamuižas viesnīcā. Satikšanās ar sēņu gidu (profesionāls dabas gids, kuram ir divi suņi, kas speciāli apmācīti sēņu saošanā), instruktāža un gatavošanās sēņošanai. Pusdienu kastītes un sēņošanas piederumi – grozi, naži un lietusmēteļi – tiks nodrošināti.
  • Brauciens uz sēņošanas vietu (apm. 15 min).
  • Pusdienu pikniks brīvā dabā piknika vietā, kas atrodas mežā pie Gaujas upes (apm. 30 min).
  • Sēņošana mežā gida pavadībā (apm. 1 stundu).
  • Atgriešanās viesnīcā (apm. 30 min).
  • Sēņu šķirošana kopā ar gidu, lai gūtu zināšanas par savākto sēņu sugām.
  • Vakariņu gatavošana kopā ar pavāru Kārļamuižas viesnīcā (apm. 2 stundas). Ēdiena gatavošana tiek veikta grupas priekšā kā paraugdemonstrējums, dodot arī dažādus receptes skaidrojumus. Vakariņās pieejami ne tikai sēņu ēdieni, bet arī dažādi citi.
Vietējais dzīvesveids Slēpošana Viesi26 (10) Guļamistabas10 Attālums no valsts galvaspilsētas75 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Atlaide bērniem50% Aizliegts ņemt līdzi mājdzīvniekus Iespējams pasūtīt maltītes Nepieciešama iepriekšēja pasūtīšana
KamīnsTV numuriņosSaunaGrillsTelpas svinībām50pers.Telpas semināriemAizliegts smēķēt mājā FēnsGludeklisElektriskā tējkannaLedusskapisMikroviļņu krāsnsElektriskā plītsTrauku mazgājamā mašīnaVirtuveTualete un duša numurā PeldvietaVelosipēdu nomaGalda spēles, u.c.Vietas atpūtai ar bērniemKalnu slēpošanaApvidus slēpošanaSlidošana Tuvākā dzelzceļa stacija 6kmTuvākā autobusa pietura3kmTuvākie kaimiņi Tuvākais veikalsTuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsētaSaimnieku dzīvojamā māja Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā krieviskiSagaidīšana tuvākajā pieturā
N/A
Latvija
no 66 - 200 EUR / DBL

BĪRIŅU PILS

Program:

  • Arrive at Bīriņi Castle and meet the guide. Tour of the yard and park. Highlights: climbing the estate’s water tower to the viewing platform; seeing the stables containing Latvian pedigree horses; stopping by the Lover’s Oak where, by tradition, wedding couples hang small bells; and swinging in the large Easter swings (1 hour).
  • Lunch at the manor’s restaurant. Traditional cuisine is on ofer including: tasting platters, lamb soup with green buckwheat and layered dark bread cake. Tasting of herbal teas using locally gathered ingredients. Lunch duration approx. 1 hour.
  • Transfer to the cranberry plantation (approx. 5 km/10 min.)
  • Guided tour of the cranberry plantation and Laugas bog lake. Tasting of cranberry products from the plantation’s own production facility. The products are also for sale on site. Duration of visit 1.5 hours.
  •  Return to Bīriņi Castle or depart depending on itinerary.
Semināri Vietējais dzīvesveids Izjādes Svinības Viesi66 (28) Guļamistabas26 Attālums no valsts galvaspilsētas55 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Iespējams pasūtīt maltītes Interneta pieslēgums Piedāvā naktsmītni
TV numuriņosSaunaSaimniecībā ir mājdzīvniekiGrillsTelpas svinībāmPirts slotiņasTelpas semināriemBērnu gultiņaBaseinsDžakuzi/KublaAizliegts smēķēt mājā EkrānsTāfeleKodoskopsMultimediju projektorsTV, videoDatorsKopētājs FēnsGludeklisTualete un duša numurā Makšķerēšana0.2kmPeldvieta0.2kmLaivu nomaVelosipēdu nomaZirgu izjādesZirgu izjādes0.2kmŪdensvelosipēdu nomaJāšanas instruktorsBraukšana zirga pajūgā / kamanāsVietas atpūtai ar bērniemKalnu slēpošanaApvidus slēpošanaGida pakalpojumiPiknika vietaDabas taka Tuvākā dzelzceļa stacija 15kmTuvākā autobusa pietura0.4kmTuvākais veikalsTuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā krieviski
N/A
Latvija

ARENDOLES MUIŽA

Arendoles muiža atrodas Dubnas upes krastā. Muižas simtgadīgais parks saglabājies, pateicoties aizsargājamam augam - baltajam āmulim. Saimnieki vairāk kā 20 gadus kopuši un atjaunojuši muižu un tās apkārtni. Muižas saimniecībā ir aitas, vistas, tītari, zoss un pīles, un zivis dīķī. Muižas virtuvei dārzā audzē zaļumus un dārzeņus. Muižā uzņem viesus, piedāvājot naktsmājas vēsturiski iekārtotās istabās, maltītes, ekskursijas, dūmu jeb „melno” pirti.

Saimnieks Arvīds ir jurists un vēsturnieks, saimniece Faimja - mājsaimniece, tatāriete no Sibīrijas, pēc izglītības inženiere-tehnoloģe. Abi lepojas ar plašām zināšanām par Latgales vēsturi, ir savākuši daudzas vēsturiskas liecības un priekšmetus. Saimnieki nodarbojas ar viesu uzņemšanu muižā un visus pakalpojumus sniedz paši – gatavo un pasniedz ēdienus, stāsta par muižu un Latgales vēsturi.  

PROGRAMMA:

  • Ekskursija ar saimnieces stāstījumu par muižu un saimniecību.
  • Cienasts ar tēju.
Laivošana15m Vietējais dzīvesveids Viesi4 Guļamistabas2 Attālums no valsts galvaspilsētas220 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Nepieciešama iepriekšēja pasūtīšana Piedāvā naktsmītni
SaunaTelšu vietas Gida pakalpojumi Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta
N/A
Latvija
no 60 EUR / nakts

Meža Skuķi

Meža Skuķi ir Skuķu dzimtas īpašums vairākās paaudzēs. Latgales lauku viensēta atrodas nomaļā vietā, meža ielokā privāta Inikšu (Meža Skuķu) ezera krastā. No 20. gs. 30-ajiem gadiem saimniecībā ir saglabājusies melnā dūmu pirts, lieli guļbaļku šķūņi, kūts, klēts. No pilna cikla lauku naturālās saimniecības ir saglabājušies atsevišķi fragmenti: augļu un ogu dārzs, siltumnīca, mazdārziņš, vistu saime kūtī. Bišu drava mūsdienās ir piedzīvojusi uzplaukumu un paplašināšanos. Saimniecība nodarbojas arī ar viesu uzņemšanu. Viesu rīcībā ir mūsdienīgi aprīkota brīvdienu māja un apmēram 20 ha plaša teritorija, kur ir dabiskas lauku pļavas, mežs, ezers un dīķis. 

Saimniece Aija ir profesionāla pirtniece, kaislīga sēņotāja un ogotāja, un saimnieko bišu dravā.

Saimniecības apmeklējums ir diena kopā ar saimniekiem Meža skuķos, iepazīstot lauku dzīvesveida norises. Dienas programma iepriekš precizējama, atkarībā no sezonas un viesu interesēm. Piedāvājumā ir makšķerēšana, pirts vakars kopā ar saimnieci, zāļu tēju vākšana, žāvēšana, kopīga došanās bišu dravā, medus sviešana, kopīga sēņošana un ogošana. Līdzņemšanai biškopības produkcija, vietējās zāļu tējas, arī kāds stāds no Meža Skuķu dārza. Iespējams saimniecībā pavadīt arī vairākas dienas, nakšņojot brīvdienu mājā.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās brīvdienu mājā, iepazīšanās ar saimnieci Aiju.
  • Iepazīšanās ar saimniecības teritoriju un atpūtas vietām – ezers, laiva, peldvieta, sporta laukumi.
  • Dienas programma – lauku dzīvesveida norises pēc iepriekš saskaņota plāna.
Aktīvā atpūta Vietējais dzīvesveids Pirts procedūras Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms Makšķerēšana Viesi9 Guļamistabas2 Attālums no valsts galvaspilsētas205 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Atlaide bērniem50% Piedāvā naktsmītni
KamīnsLauku pirtsSaunaSaimniecībā ir mājdzīvniekiGrillsPirts slotiņasTelšu vietasDzīvojamā istaba viesu lietošanā FēnsGludeklisElektriskā tējkannaLedusskapisMikroviļņu krāsnsGāzes plītsVeļas mazgājamā mašīnaVirtuve MakšķerēšanaLaivu nomaVelosipēdu nomaLaukums sporta spēlēmSēņošana un ogošanaPiknika vietaDabas vērošana Tuvākā dzelzceļa stacija 6kmTuvākā autobusa pietura3kmTuvākie kaimiņi Tuvākais veikalsTuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsētaSaimnieku dzīvojamā māja Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā krieviskiSagaidīšana tuvākajā pieturāPirtnieka pakalpojumi
N/A
Latvija

LŪĶI

Apskatei pieejams salons ar seniem un mūsdienīgiem amatnieku darinājumiem, melnā pirts. Vēsturiska informācijas telpa par tuvāko un tālāko apkārtni.

Klusums un miers Svinības Daba veselībai Pie jūras Vietējais dzīvesveids Botāniskā Ar kājām Skaisti skati Viesi19 Guļamistabas6 Attālums no valsts galvaspilsētas192 Aktīvie sezonas mēneši6-10 Atlaide bērniem50% Interneta pieslēgums
Lauku pirtsGrillsPirts slotiņasTelpas svinībāmBērnu gultiņaAizliegts smēķēt mājā Elektriskā tējkannaLedusskapisElektriskā plītsTrauku mazgājamā mašīnaTualete un duša numurāGaisa kondicionieris Velosipēdu nomaGalda spēles, u.c.Vietas atpūtai ar bērniemSēņošana un ogošana Tuvākā autobusa pietura1kmTuvākais veikalsTuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā krieviski
N/A
Latvija

Divas upes

Ģimenes dizaina viesnīca izveidota 18. gs. celtā bijušajā  Bilstiņu muižas klētī, vietā, kur Pērse ietek Daugavā. Piedāvā atpūtu uz terases zem vīnogu lapām, pie kamīna restorāna zālē ar grilētiem ēdieniem, ar makšķeri upes malā, vai mini SPA. 

Pēc vairāk kā trīsdesmit gadu dzīves un darba Rīgā, vīrs un sieva - Tomass un Dace, kopā ar dēlu Reini nolēma doties uz Koknesi, kur dzimis un audzis Tomass. Dace ir bijusī Latvijas Nacionālās Operas vijolniece, Tomass vairā kā divdesmit gadus darbojies moto biznesā. Šobrīd abi vada savu vidusjūras dizaina viesnīcu un ļauj viesiem ielūkoties savā ikdienā, pieņemt mājas nesteidzīgo dzīves ritējumu ar šķietami vienkāršotu skatu uz lietām un iespēju iesaistīties arī viesnīcas saimniecības darbos. Viesi redz gandrīz visu, kas notiek mājā - bērns spēlē klavieres, vīrs skrūvē motociklu, sieva praktizē vijoļspēli, vecmāmiņa atved izceptu ābolmaizi, ko visi, kas tajā brīdī ir “Divās Upēs”, draudzīgi notiesā. Tiek degustēti vīni un kūpināta gaļa. Upē tiek ķertas zivis un visi kopā dodas peldēties. Vakaros grilē gaļu, dzer vīnu un skatās kino uz lielā ekrāna, āra terasē zem vīnogu lapām. 

Īsam apciemojumam tiek piedāvāta nepilnas dienas programma.

PROGRAMMA:

  • 11:00 Viesu ierašanās, iepazīšanās ar saimniekiem, māju un teritoriju. Dienas programmas precizēšana. 
  • 12:00 - 14:00 Gaļas marinēšana, kūpināšana.
  • 14:00 - 15:00 Pusdienas - grilētu ēdienu gatavošana, degustēšana.
  • 15:00 - 17:00 Brīvais laiks. Makšķerēšana, peldēšanās, supošana, sauļošanās. Kūpinājumu degustēšana, svēršana, pakošana, iespēja iegādāties līdzņemšanai.

 

Vietējais dzīvesveids Viesi12 Guļamistabas6 Iespējams pasūtīt maltītes Piedāvā naktsmītni
SaunaTelšu vietas PeldvietaLaivu nomaDabas taka
N/A
Latvija

"Ārpus laika"

Ģimeni aizrauj zaļais lauku dzīvesveids. Mājas saimnieki ir izveidojuši ainavu parku un  piekopj zaļu dzīvesveidu pašu projektētā kupola mājā. Ģimene ražo arī dārza mēbeles un šūpuļtīklus. Ēkas ieskauj skaists parks un dīķis, kas ir pilns ar vardēm un zivīm. Parka ainava ar lapeni, tiltu, mežu un laukiem rada ļoti mierīgu lauku atmosfēru, kuru var izbaudīt īsa brauciena attālumā no galvaspilsētas.

Ārpus laika ir ģimenes uzņēmums, kur saimnieki ir realizējuši savas vēlmes - saimnieks uzcēlis kupolmāju, darinājis ēkas interjeru un mēbeles, kā arī darbojas kā šefpavārs, cienājot viesus ar gardiem ēdieniem, bet saimniece savā namā var uzņemt viesus un rīkot koncertus ar labākajiem Latvijas mūziķiem. 

Mājas saimniece kopā ar viesiem izstaigās kupola mājas parku un iepazīstinās ar saimniecības konceptu, un, veicot īsas apstāšanās, piedāvās pašmāju vīnu degustāciju. Vizīte noslēdzas ar latviešu desertu meistarklasi.

PROGRAMMA:

  • Ievads ‘Ārpus laika’ koncepcijā un idejā, parādot apkārtni (apmēram 15 min.). Labos laika apstākļos ievaddaļa notiek brīvā dabā.
  • Ieskats vīna ražošanas procesā no vietējiem produktiem (ogām, zaļumiem utt.). Tiek pasniegta glāze vīna. 
  • Kupola mājas stāsti - saimniece stāstīs par kupola māju koncepciju, to dažādajiem arhitektūras stiliem un idejām (apm. 15 min.).
  • Īss ievads otrā vīna veida degustācijai. Pasniegta glāze vīna.
  • Ieskats, kā tiek būvēta kupola māja ‘Ārpus laika’. Demonstrācija mājas siltināšanai ar salmiem (apm. 20 min.).
  • Neliela pauze, lai viesi varētu apskatīt parku (apmēram 10 min.).
  • Īss ievads trešā vīna veida degustācijai. Pasniegta glāze vīna.
  • Tradicionāla latviešu deserta ‘rupjmaizes kārtojums’ vai ’debesmanna’ vārīšanas darbnīca un demonstrēšana. Vienu no šiem desertiem saimniece gatavos kopā ar apmeklētājiem. Pēc demonstrācijas apmeklētāji baudīs desertu (apmēram 30 min.).
Vietējais dzīvesveids Viesi1 Guļamistabas1 Attālums no valsts galvaspilsētas31 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem individuālus apmeklētājus Elektroautomobiļu uzlāde iespējama Pieņem tūristu grupas Iespējams pasūtīt maltītes
GrillsTelpas svinībām2Telpas semināriem EkrānsMultimediju projektors PeldvietaVelosipēdu nomaLaukums sporta spēlēmKomercmakšķerēšanaPiknika vietaDabas vērošana Tuvākā dzelzceļa stacija Tuvākā autobusa pieturaTuvākais veikals
N/A
Latvija

Dzirnupes

“Dzirnupes” ir tradicionāla Vidzemes lauku sēta ar piemājas saimniecību 15 km attālumā no Limbažiem. Vasarās šeit uzņem viesus, piedāvājot nakšņot romantiskā klētiņā, kas celta 1924. gadā kā labības klēts, bet šobrīd pārtapusi par  mājīgu namiņu viesu uzņemšanai. Klēts iekārtota etnogrāfiskā stilā – senlaicīgas mēbeles, interjera priekšmeti un darba rīki. Klētī ierīkota arī pirts. Saimniecības teritorijā atrodas dīķis un upīte makšķerēšanai vai izbraucienam ar laivu, lapene un piknika vieta maltīšu baudīšanai ārā,  volejbola laukums, mazdārziņš ar vietējiem lauku labumiem un ziedošas pļavas. Saimniecībā sastopami arī mājdzīvnieki – kaza, zosis, vistas un kaķis.

“Dzirnupēs” saimnieko Palelioņu ģimene – saimnieks Juris un saimniece Sandra. Brīvajā laikā saimniecībā ciemojas un darbos palīdz arī pieagušie bērni. Saimnieks Juris ir bungu meistars, kurš gatavo īpašas celmu bungas. Tās tiek grebtas no dažādiem kokiem - egles, liepas, upes vītola. Bungas celms tiek pārklāts ar skanīgām ādām – izmanto kazas un bebra ādas. Izgatavo arī citus mūzikas instrumentus un suvenīrus - taures, sitamos instrumentus, pīpes,  mieturus (mieturis – virtuves darba rīks maisīšanai, kulšanai, putošanai).

Viesi iepazīsies ar saimniecību, cienāsies ar lauku labumiem un zāļu tēju, klausīsies stāstu par celma bungu izgatavošanu un noslēgumā muzicēs kopā ar saimnieku.

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimniekiem Sandru un Juri, pastaiga un iepazīšanās ar saimniecību.
  • Zāļu tēja ar saimnieces gatavotu gardumu āra lapenē vai klētī.
  • Paralēli stāstījums par celmu bungu izgatavošanu.
  • Pēc tējas un stāstījuma kopīga muzicēšana ar bungām un citiem saimnieka izgatavotiem sitamajiem instrumentiem.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas100 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Piedāvā naktsmītni Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Pieņem tūristu grupas Sausā tualete (ja mājā ir tikai sausā tualete) Aizliegts ņemt līdzi mājdzīvniekus Iespējams pasūtīt maltītes Pieņem individuālus apmeklētājus
Lauku pirtsSaimniecībā ir mājdzīvniekiDārza kamīnsGrillsPirts slotiņasTelšu vietasAizliegts smēķēt mājā Makšķerēšana0.5kmPeldvietaLaivu nomaVelosipēdu nomaLaukums sporta spēlēmKomercmakšķerēšanaZemledus makšķerēšanaVietas atpūtai ar bērniemApvidus slēpošanaSēņošana un ogošanaGida pakalpojumiSlidošanaPiknika vietaDabas takaDabas vērošana Tuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā vāciskiSaimnieki runā krieviskiSagaidīšana tuvākajā pieturāPirtnieka pakalpojumiBērnu pieskatīšana
N/A
Latvija

Glempings suitu sētā "Eglenieki"

Atrodas pie Alsungas - dižo suitu novada centra. Iespēja nakšņot dabas ieskautā teltī, kur ir viss nepieciešamais, lai ērti atpūstos. Glempinga teltī ir divguļamā gulta un dīvāns, kafijas aparāts, trauki un virtuves piederumi. Ārā ir pieejama ar latvju zīmēm rotāta ugunskura vieta, krēsli vakara baudīšanai un galds ar krēsliem ēšanai. Iespēja pasūtīt arī brokastis un vakariņas.

Glempinga viesiem ir iespēja apmeklēt tējnīcu "Sapņotava", kur izbaudīt latvju tējiņu ceremoniju un izzināt tēju dziedniecisko nozīmi. Iepriekš piesakoties, var piedalīties sklandraušu cepšanas meistarklasē vai noklausīties Suitu dūdenieka priekšnesumu un stāstījumu par tradīcijām Suitos.

Vietējais dzīvesveids Klusums un miers Viesi Guļamistabas Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem individuālus apmeklētājus Piedāvā naktsmītni Iespējams pasūtīt maltītes
N/A
Latvija

Spārni

Piemājas saimniecība ''Spārni'' atrodas Latvijas-Lietuvas pierobežā, Vadakstes upes tuvumā.
Vasarā nakšņošanai ir telšu un treileru vietas individuālajiem ceļotājiem un nelielām grupām.
Piknika iespēja. Ugunskura un grila vieta. Dīķa un dārza labumi. Dzīvniekiem draudzīga. Piedāvājumā ir arī bērzu sulu, zāļu tēju ar pieneņu medu, augļu/ogu kvasa degustācijas, iespējas piedalīties saimniecības darbos. 
Saimnieki piedāvā interesentiem ekskursiju iespējas Latvijā, Lietuvā, Igaunijā.  

Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas130 Aktīvie sezonas mēneši5-9 Pieņem individuālus apmeklētājus Pieņem tūristu grupas
GrillsTelšu vietasTreileru pieslēgums MakšķerēšanaGida pakalpojumiPiknika vieta
N/A
Latvija

Keramikas darbnīca Lila

Jūs varat līdzdarboties keramikas darbnīcas norisēs vairākos formātos: keramikas kursi (nodarbības pieaugušajiem), pāru nodarbība, meistarklases, ģimenes nodarbība, grupās, radošās darbnīcās (izbraukuma vai uz vietas keramikas studijā).Māls ir pateicīgs materiāls un ikviens, neatkarīgi no prasmēm vai talantiem jau pirmajā reizē varēs izveidot saimniecībā noderīgas lietas (krūze, šķīvis, bļodiņa u.tml.), mūzikas instrumentu (svilpaunieku) vai jaukus un smieklīgus nieciņus (dzīvnieki, cilvēki, sniegavīrs, svečturīti u.c.).

Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas88 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem individuālus apmeklētājus Pieņem tūristu grupas
N/A
Latvija

Kafeja Alīda

Uzņēmums gatavo cigoriņu kafeju no 2009. gada. Par pamatu ņemta saimnieces Jolantas vecmammas Alīdas gatavotā recepte un process. Ražošanā izmanto pašu audzētus cigoriņus, burkānus, labību iepērk no apkārtējiem saimniekiem, zīles ievāc no dižākajiem Sēlijas ozoliem. Sēļu kafejas receptei ir piešķirta Kulinārā mantojuma zīme.

Jolanta Kovnacka atgriezusies dzimtajā Viesītes novadā pēc izglītības un darba pieredzes uzkrāšanas. Ideja par cigoriņu kafejas fabriku bija atbilde finansu krīzei. Jolanta strādā ar prieku par darbu, kurš patīk, un kuru novērtē klienti, tādēļ ir atvērusi sava uzņēmuma durvis apmeklētājiem.

Apmeklējums iepazīstina ar ražošanas procesu, izejvielām, vēsturi, saimniecību, dārzu un siltumnīcu, piedāvā pašiem pagatavot savu kafejas maisījumu. Pēc kafejas darbnīcas vai talkas viesiem ir iespēja pavadīt laiku pie kafejas tases pagalmā, doties nelielā pastaigā vai pa apkārtni, iegādāties produkciju. Papildu iespējams piedalīties zīļu lobīšanas talkā, sagatavojot izejvielas kafejai.

PROGRAMMA:

  • Ekskursija saimniecībā ar stāstījumu par cigoriņu kafejas vēsturi, ražošanas procesu, izejvielām, gatavo produkciju.
  • Kafejas izejvielu izvēle, savas receptes sastādīšana, svara aprēķināšana.
  • Izejvielu sagatavošana, sajaukšana, kafejas grauzdēšana, dzesēšana.
  • Paciņu noformēšana, nosaukuma izvēle, svēršana, aizpakošana.
  • Savas pagatavotās kafejas uzvārīšana, degustēšana, cienasts pie kafejas.
Vietējais dzīvesveids Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms Bērniem un jauniešiem Attālums no valsts galvaspilsētas142 Aktīvie sezonas mēneši4-10 Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
Tuvākā dzelzceļa stacija 44kmTuvākā autobusa pietura0.1kmTuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā krieviski
N/A
Latvija

Agave

Viesu māja atrodas Gaujas Nacionālajā parkā blakus mežam un upei Gaujai. Agros rītos vai vēlos vakaros vieta ir lieliski piemērota putnu dziesmu klausīšanai un savvaļas dzīvnieku vērošanai. Saimnieki viesu nama teritorijā ir izveidojuši Baltu zīmju dārzu. Tā ir ar eglēm norobežota teritorija, kurā no koka izveidotas Baltijas pirms-kristietības laika simboliskās zīmes. Dārzs ir paredzēts meditācijai, jo zīmes var ietekmēt cilvēku dzīves materiālo, nemateriālo un garīgo pusi, nesot bagātību, laimi, veiksmi, spēku, auglību un veselību.

Kā alternatīvu ērtu numuriņu izvēlei, viesi var izmēģināt nakšņošanu vasarnīcā “Stallis” - autentiskā bijušajā zirgu stallī - baudot lauku ziedu un zāles smaržu buķeti. Latvijā līdz 20. gadsimta beigām vasaras mēnešos lauku iedzīvotāji gulēja ārpus mājas - šķūņos un siena šķūnīšos.

Viesu mājā ir pieejama arī sauna, kubls un dīķis peldēšanai.

Saimniekiem Sarmītei un Jānim Šteiniem patīk dzīve laukos - viņi Līgatnē dzīvo vairāk nekā 10 gadus. Sarmīte interesējas par folkloru un ir seno zīmju un to nozīmju eksperte. Jāni aizrauj rūpēšanās par vidi un ēkām. Viņi abi novērtē svaiga gaisa un lauku dzīves svarīgumu. Brīvdienās abi rūpējās par saviem mazbērniem. Sarmīte ir uz uguns vārītu zupu eksperte. Tam viņa izmanto produktus, kas iegūti no vietējām saimniecībām un pašas dārza (sīpolus, kartupeļus, gaļu, garšvielas utt.).  

Nakšņošana viesu mājā sniedz īstu lauku dzīvesveida pieredzi un ieskatu tajā, kā latviešu ģimenes dzīvo laukos mūsdienās – ievērojot gadiem senas tradīcijas un integrējot tās mūsdienu dzīvē.

PROGRAMMA:

Pirmā diena

  • Ierašanās viesu mājā, mājas saimnieku satikšana.
  • Iepazīšanās ar viesu māju un vasaras māju “Stallis”.
  • Latviešu gaumē gatavotas vistas zupas gatavošana uz uguns. Produktu - sīpolu, biešu, kartupeļu, marinētu gurķu, vistas gaļas un pavasara sīpolu, ķiploku - griešana. Visi produkti ir audzēti vietējās saimniecībās.
  • Zupas baudīšana ar krējumu un vietējo rupjmaizi.
  • Vietējā Līgatnes vīna degustācija un Latvijas siera degustācija.
  • Latviešu saunas rituāli ar saunas ekspertu

Otrā diena

  • Brokastis
  • Saimnieces ekskursija pa Baltu zīmju dārzu.
  • Brīvais laiks vai pārgājiens gida pavadībā pa Līgatnes mežu (~2.5 h/ 4 km).
Vietējais dzīvesveids Pirts procedūras Labsajūtas tūrisms Viesi13 (7) Guļamistabas4 Attālums no valsts galvaspilsētas56 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Iespējams pasūtīt maltītes Interneta pieslēgums
Lauku pirtsGrillsTelpas svinībāmTelšu vietasTelpas semināriemDžakuzi/Kubla PeldvietaDabas vērošana Masāža
N/A
Latvija

Apiņu kalte

Viesu māja Madonas novadā, kas atrodas senā akmens - mūra ēkā, var izmitināt līdz 20 personām un telpas svinībām līdz 50 personām, kā arī grupu ēdināšanu.

Grupām saimniece piedāvā Madonas novada senos ēdienus, dažādas kulinārijas meistarklases (senie ēdieni, pīrāgu cepšana u.c.) un degustācijas. Sezonas laikā piedāvā zemenes, avenes un citus lauku produktus no savas zemnieku saimniecības. Saimniece piedalījusies raidījumos "Satiec savu meistaru", "Īstās latvju saimnieces 2017" u.c.

Vietējais dzīvesveids Viesi6 Guļamistabas3 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem individuālus apmeklētājus Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
N/A
Latvija

Birzī

Lauku mājas “Kainaiži” ar turpat 150 gadu senu pastāvēšanas vēsturi atrodas starp Smilteni un Raunu simtgadīgu ozolu ieskautā klusā vietā, prom no lielām maģistrālēm. Saimniecībā ir izveidots sulu koku parks, kurā aug vairāk kā 300 dažādu šķirņu kļavas, bērzi un valrieksti. Labanovsku ģimene jau daudzus gadus ražo un popularizē dažādus produktus no bērzu un kļavu sulām. Saimnieki iepazīstina arī ar kanādiešu pieredzi sīrupu gatavošanā, ko jau ir veiksmīgi apguvuši vairāku gadu garumā. „Birzī” produkcija ir bioloģiski sertificēta. 

Līvija un Ervīns Rīgas dzīvi ir nomainījuši pret pastāvīgu dzīvi laukos, lai realizētu savas idejas par sulu biznesu. Ervīns ir pārmantojis vecāku dotās zināšanas, apguvis procesus, kas saistīti ar sulu cirkulāciju kokos, sulu vērtīgajām īpašībām, pētījis kanādiešu tehnoloģijas sulu pārstrādē. Nora, Ervina māsa, cenšas apvienot pamatdarbu Rīgā ar „Birzī” un lauku dzīves aizrautību no darba brīvajā laikā. 

Saimnieki piedāvā apskatīt sulu pārstrādesražotni un sulu parku, iestādīt tajā koku, nogaršot bērzu sulu un tās pārstrādes ražojumus - bērzu sulas no svaigām līdz dzirkstošām ar dažādām garšām, un bērzu sulas sīrupu. 

Jūnijā, kad saplaukušās bērzu lapas ir svaigas un enerģijas pilnas, ir īpašs sezonālais piedāvājums - piedalīties bērzu slotu darināšanā, izbaudot spēcīgo bērzu lapu aromātu un paņemot līdzi uz mājām paša darinātu pirtsslotu. 

Papildu piedāvājums – pusdienas grupām brīvā dabā.

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimniekiem. 
  • BIRZĪ ražotne. Iepazīšanās ar uzņēmumu, sulu iegūšanas procesu, ražošanas telpām, sulu pagrabu un Cukura māju. 
  • Sulu koku parks. Katrs apmeklētājs iestāda koku – ar lāpstu izrok bedri, iestāda kociņu bērzu vai kļavu alejā, dod kokam vārdu un apsien tam etiķeti ar vādra uzrakstu.
  • BIRZĪ produkcijas degustācija un iegāde.
Vietējais dzīvesveids Daba veselībai Attālums no valsts galvaspilsētas126 Aktīvie sezonas mēneši5-10 Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Pieņem individuālus apmeklētājus
Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā krieviski
N/A
Latvija

Viesu nams „Mauriņi”

Viesu nams „Mauriņi” atrodas 7km no Siguldas, meža vidū. Saimniecības teritorijā ir dižozols, dīķis, kurā var peldēties, 9ha plašs parks. Viesu namā ir siltais baseins, sauna, kubls un pirts ārā mucā. Viesu nama apkārtni rotā seno  Latvijas lauku māju raksturīgās puķes – tīģerlilijas, flokši, peonijas, dālijas u.c.

Saimnieki Andris un Māra Zemdegas viesu namu uzcēluši paši un saimnieko šeit vairāk kā 15 gadus. Saimniece Māra cep ierauga maizi – rudzu rupjmaizi, rudzu maizīti ar žāvētu gaļu un sīpoliem, plaucēto rudzu maizi,  sēkliņu maizi, ierauga baltmaizi.

Viesi apmeklējuma laikā iemācīsies  ierauga maizes cepšanu, saņems ieraugu un recepti maizes cepšanai savās mājās. Gaidot, kamēr rūgst iejauktā maize, saimniece izvēlei piedāvā dažādas nodarbes – savvaļas tēju vākšanu, ievārījumu vārīšanu, pīrāgu cepšanu. Alternatīva programma – cepot maizi, kuras rūgšanai nepieciešams ilgāks laiks, viesiem ir iespēja nakšņot viesu namā, izmantot saunu un baseinu. 
 

PROGRAMMA:

Maizes cepšanas meistarklase:

  • Sagatavo iejavu, no ierauga ņemot vajadzīgo daudzumu un savienojot to ar miltiem un ūdeni.
  • No iejava veido mīklu, pievienojot miltus, ūdeni u.c. nepieciešamās sastāvdaļas noteiktajam maizītes veidam.
  • Rūgšanas procesa laikā nodarbes pēc izvējes – savvaļas tēju vākšana, ievārījumu vārīšana, pīrāgu cepšana vai atpūta saimniecības teritorijā. 
  • Kukulīšu veidošana un cepšana.
  • Katrs dalībnieks saņem savu maizes kukulīti, ieraugu nākamajai cepšanai un recepti.
Semināri Svinības Vietējais dzīvesveids Aktīvā atpūta Attālums no valsts galvaspilsētas55 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Piedāvā naktsmītni Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Pieņem individuālus apmeklētājus Pieņem tūristu grupas
KamīnsLauku pirtsBaseins Vietas atpūtai ar bērniem Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta
N/A
Latvija

Sabiles Sidrs

“Sabiles Sidra” ražotne atrodas teju pašā Sabiles centrā. Šeit katru rudeni Kurzemes saimnieki nodod savos dārzos audzētos ābolus, lai ražotnē varētu no tiem izspiest sulu un raudzēt sidru. “Sabiles Sidra” ražotne kļuvusi par sabiedrisku vietu. Vasarās kopā ar Sabiles pilsētas pašvaldību rūpnīcas telpās iesākts rīkot koncertus un kultūras pasākumus.

Rīdzinieku Baibas un Alda Circeņu stāsts Sabilē sākās pirms vairāk nekā 20 gadiem, netālu iegādājoties savu “miera ostu” starp liepām un ozoliem. Tur svinētas latviešu gadskārtas, iepazīti lauku darbi un, prātojot, ko iesākt ar bagātīgo ābolu ražu, pēc daudziem eksperimentiem tapis pats pirmais Sabiles sidrs. Ideja par sidra darītavu ir izauklēta iekoptajā piemājas dārzā ar vecajām, lielajām ābelēm, gan iepazīstot senās sidra baudīšanas un ražošanas tradīcijas sidra lielvalstīs Anglijā un Francijā.

Apmeklētājiem piedāvā ekskursiju ražotnē, stāstu par sidra ražošanas procesu, un saimnieces stāstu par to, kā viņa, mainot nodarbošanos, izlēma kļūt par sidra meistari. Produkciju iespējams degustēt un iegādāties blakus ražotnei esošajā Sabiles Sidra namā.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās "Sabiles Sidra" ražotnē, tikšanās ar ražotnes pārstāvi.
  • Iepazīšanās ar sidra pasaules vēsturi, fakti un stāsti, ieskats Sabiles Sidra ražotnes vēsturē.  Sidra ražošanas tehnoloģija pasaulē un Latvijā.
  • Ekskursija pa ražotni, ražošanas iekārtu apskate – kā tās darbojas. Iespēja redzēt sidra ražošanas procesu no ābola līdz dzēriena pudeles korķim.
  • "Sabiles Sidra nama" apmeklējums (atrodas ~300 m attālumā no ražotnes): iepazīšanās ar  Sabiles Sidra darītavas ražoto produkciju, degustācijas mājīgā un atbrīvotā atmosfērā. Sarunas par sidru, to daudzveidību, Sabili, sidra dzeršanas kultūru un ēdieniem, kas sader ar sidru.
  • Iespēja iegādāties Sabiles Sidru. 
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas130 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Nepieciešama iepriekšēja pasūtīšana
Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta
N/A
Latvija

Valmiermuižas alus

Valmiermuiža atrodas Valmieras pilsētas ziemeļu pierobežā. Jau 15.–16. gs., kad Latvijā radās muižas, katrai bija savi alus brūži un krogi. Arī Valmiermuižai bija savs Pilskrogs, kurā alus brūvēts un tirgots. Latvieši alu drīkstēja brūvēt arī mājās paša patēriņam – tas ļāva pastāvēt tradicionālajiem alus darīšanas paņēmieniem Latvijā.

Turpinot senās muižas tradīcijas un godinot latviešu alus brūvēšanas seno vēsturi, arī šodien Valmiermuižā top dzīvs un dabīgs alus. Šobrīd, viesojoties Valmiermuižā, apskatāma seno alus darīšanas rīku ekspozīcija, kas papildina stāstus un viesu pieredzi, ļaujot salīdzināt mūsdienu un pagātnes alus brūvēšanas norises. Viesošanās nav iedomāja bez smalkas un izzinošas alus degustācijas. 

Saimnieks Aigars Ruņģis ir dzimis un audzis valmierietis, ar dziļām saknēm šai pusē, kas arī bija viens no pamudinājumiem alus darītavu veidot tieši Valmiermuižā – vietā ar senu un spēcīgu vēsturi un veiksmīgas saimniekošanas garu. Valmiermuižas alus darītavas saime kopš 2009. gada ir izaugusi gana kupla. Tā ik dienu rūpējas gan par alus un citu veldzējošu spirdzinājumu darīšanu, gan ar patiesu sirsnību un viesmīlību sagaida ikvienu ciemiņu, kas iegriežas vai nu Valmiermuižas alus virtuvē, tirgotavā vai uz izzinošu alus stāstu un degustāciju. 

PROGRAMMA:

  • Viesu ierašanās un iepazīšanās ar kādu no Valmiermuižas viesmīlīgajiem stāstniekiem.
  • Stāsts par muižas vēsturi un atdzimšanu.
  • Senajā klēts ēkā alus sastāvdaļu iepazīšana, atklājot līdzības un atšķirības tās sagatavojot un pielietojot mūsdienās un sendienās.
  • Pirmie alus malki, tā baudīšanas smalkumu izzināšana.
  • Seno alus darīšanas darbarīku apskate, stāsts par to pielietojumu, mūsdienu brūvēšanas procesu atklāšana. Iespēja izmēģināt rokas maltuvi iesala graudu sadrupināšanai.
  • Degustācijas turpinājums ar stāstiem par alus pasauli un jaunu garšu atklāšana.
Svinības Bērniem un jauniešiem Vietējais dzīvesveids Semināri Attālums no valsts galvaspilsētas111 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem individuālus apmeklētājus Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Vieta ar konkrētu darba laiku, kas jānoskaidro iepriekš Pieņem tūristu grupas Iespējams pasūtīt maltītes
GrillsTelpas svinībāmTelpas semināriem Zirgu izjādesBraukšana zirga pajūgā / kamanāsVietas atpūtai ar bērniemGida pakalpojumiPiknika vietaSuvenīru veikals Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā krieviskiCitas valodas
N/A
Latvija

Ezotērikas, Izglītības un atpūtas klubs "Lāde"

Ģimenes uzņēmums „Poļu nams”  ir izveidots pirms vairāk kā 20 gadiem un ražo padomju laikā iecienītos kārumus – šokolādes desu „Saldā Brunete” un smilšu mīklas cepumus ar kondensētā piena pildījumu „Saldā pērle”, kas zināmi arī kā „”riekstiņi”. Saimnieki uzsāka ražošanu savā dzīvoklī Rīgā, taču šobrīd ražošanas telpas ierīkotas atjaunotā kādreizējā kultūras nama ēkā. Joprojām uzņēmuma  produkcija ir roku darbs. 

Gunita vada uzņēmumu no tā pirmsākumiem un uzņem viesus, vadot eksursijas ražotnē gan pieaugušajiem, gan bērniem. Viņa ir sava sava lielā nama dizainere un reanimācijas iniciatore un turpina apgūt lielo ēku, pamazām veidojot ezotērikas, izglītības un atpūtas klubu „Lāde”. Gatis ir atbalsts Gunitas ideju īstenošanā, vadot un darot  visus rekonstrukcijas un būvniecības darbus.  

Ekskursijas laikā viesi iepazīsies gan ar ražotni, gan ēku un tās vēsturi, nogaršos saldumus, un noslēgumā ieturēs pusdienas kopā ar saimniekiem. Saldumu meistarklases programma iepriekš precizējama atkarībā no ražotnē veicamajiem darbiem – „Saldās brunetes” gatavošana vai fasēšana vai „riekstiņu” formēšana. 

PROGRAMMA:

  • Ražotnes apskate ar stāstījumu.
  • Saldumu gatavošanas meistarklase. 
  • Saldumu degustēšana un kafijas pauze.
  • Kluba „Lāde” apskate ar stāstījumu, padomju laika kino aparatūras apskate, fotogrāfēšanās.
  • Pusdienas kopā ar saimniekiem.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas67 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Piedāvā naktsmītni Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
Telpas svinībām
N/A
Latvija

Lauku sēta "Indāni"

Lauku sēta atrodas Abavas senās upes ielejā. Apmeklētāji šeit var piedzīvot īstu Latvijas lauku dzīvi. Saimniecībā ir kazas, aitas, zirgi, zosis, vistas, truši un citi dzīvnieki. Lauku sētas atjaunošana sākās 1991. gadā, un tajā laikā teritorijā bija tikai sabrukušas kūts sienas un aizaudzis ābeļdārzs. Ezeriņu ģimene sāka atjaunot šo saimniecību, lai piepildītu vecākās meitas Signes sapni dzīvot laukos un iegūt savu zirgu.

Tagad Signe ar savu sapņu piepildījumu dalās ar viesiem, ļaujot iepazīt un izdzīvot īstu lauku dzīvi, piedalīties dzīvnieku kopšanā un baudīt lauku romantiku, cepot pankūkas, kuļot sviestu lauku virtuvē, ejot pirtī un dodoties izjādē ar zirgu.

2 stundu ekskursijā pa lauku saimniecību apmeklētāji uzzinās par govju slaukšanu un gaļas ražošanu, apskatīs antīko instrumentu kolekciju un tiks cienāti ar mājās gatavotiem gardumiem. Ir iespējama arī nakšņošana, sniedzot iespēju vēl vairāk izbaudīt lauku dzīvi, doties pirtī, ņemot līdzi bērzu un kadiķu slotiņas, un peldēties vietējā dīķī.

PROGRAMMA:

• Ekskursija pa fermu, iepazīstoties ar lauku dzīvesveidu.

• Atspirdzināšanās pauze, dzerot zāļu tēju ar medu un izmēģinot burkānu maizītes un citus tradicionālos konditorejas izstrādājumus.

Agro Bērniem un jauniešiem Izjādes Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas95 Aktīvie sezonas mēneši5-10 Sausā tualete (ja mājā ir tikai sausā tualete) Interneta pieslēgums Pieņem tūristu grupas Pieņem individuālus apmeklētājus Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Piedāvā naktsmītni Aizliegts ņemt līdzi mājdzīvniekus
Lauku pirtsSaimniecībā ir mājdzīvniekiGrillsPirts slotiņasTelšu vietasAizliegts smēķēt mājā Kopētājs PeldvietaVelosipēdu nomaLaukums sporta spēlēmZirgu izjādesVietas atpūtai ar bērniemApvidus slēpošanaSēņošana un ogošanaPiknika vietaDabas vērošana Tuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā angliskiSaimnieki runā krieviskiSagaidīšana tuvākajā pieturāPirtnieka pakalpojumiBērnu pieskatīšana
N/A
Latvija

Krapes muižas ūdensdzirnavas

Krapes muižas ūdensdzirnavas atrodas Ogres novadā, uz Lobes upes. Ūdensdzirnavu saimnieki piedāvā ekskursijas ar iespēju iepazīties ar seno ūdensdzirnavu darbību, pastaigu gar upi vai augu iepazīšanu pļavā. Ir telšu vietas. Taču pamatnodarbošanās ir pļavas augu eliksīru ražošana, sojas vaska sveču izgatavošana, ēterisko eļļu un hidrolātu ražošana, kā arī foreļu un Āfrikas samu audzēšana, ko sezonas laikā var arī apskatīt. 
Jaunums ir sāls SPA pakalpojumi ar gana ekskluzīvām procedūrām - floatingu, haloterapijas sāls pludmali un aromaterapijas tvaika kameru.
Floatings ir unikāla veselības stiprināšanas procedūra - tā ir iemērkšanās siltā magnija sāls šķīdumā. Procedūras mērķis ir dot ķermenim iespēju pilnīgi atbrīvoties gan fiziskā, gan sajūtu un prāta aspektā. Fiziskā atbrīvošanās notiek pateicoties tam, ka apmeklētājs ieguļas ļoti koncentrētā magnija sāls šķīdumā (MgSO4), kam ir ķermeņa temperatūra (+37C). Sāls šķīduma augstās koncentrācijas dēļ ķermenis negrimst un peld šķidruma virspusē kā pludiņš. Tas atslogo pilnīgi visas skeleta locītavas, atbrīvo potenciāli saspiestos nevus, dod iespēju locītavām “ieeļļoties”. Caur ādu organisms saņem tam tik nepieciešamo magnija devu.
Vēl ir iespēja piedalīties KrapesKrepes pankūku cepšanā. KrapesKrepes – pašu ceptas plānās pankūkas no vienu kaimiņu māju piena, citu kaimiņu māju vistu olām. Var pagatavot maltīti arī uz Himalaju sāls plāksnes. 

Makšķerēšana Vietējais dzīvesveids SPA laukos Attālums no valsts galvaspilsētas74 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem individuālus apmeklētājus Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
Telšu vietas
N/A
Latvija

Cīrulīšu Mājas labumi

Kaltenes ciems stiepjas vairāk kā septiņu kilometru garumā gar Rīgas jūras līča rietumu piekrasti. 

Rožkalnu ģimene ir vietējie un paši uzcēla savus ''Cīrulīšus” uz vectēva zemes, ar laiku izveidojot arī savu vīnu ražotni. Sāka braukt vīna degustētāji un radās vajadzība pēc kāda garšīga ēdiena. Saimniece Gunta ir pārtikas tehnoloģe un praktizējusies zivju nesterilizēto konservu ražošanā, tā arī tapa zivju produkti, kuri jau ir iecienīti, pazīstami ar nosaukumu ,,Cīrulīšu mājas labumi” un ir arī iegādājami dažos veikalos. „Cīrulīšos” gatavo dažādas zivju uzkodas, dara mājas vīnus  un sidru no pašu dārzā lasītām ogām, augļiem un ziediem. Ražo arī konservus, ievārījumus, mērces, balzamiko, sīrupus no pašu dārza izejvielām.

Apmeklētājiem piedāvā vīna, sidra, sangrijas, karstvīna, zivju produktu degustācijas un kopīgu sena Kaltenes zvejnieku ēdiena pagatavošanu.

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimnieci Guntu un "Cīrulīšu" saimniecību.
  • Vīna un zivju produktu degustācija.
  • Kaltenes zvejnieku ēdiena kopā gatavošana dārzā uz uguns. Izvēlei - pienā sutinātas reņģes vai “siltputra”.
  • Dārza produkcijas pagatavošana - iespēja iemācīties pagatavot ēšanai vai konservēt ziemai kādu no dārzā izaugušajiem sezonas dārzeņiem, augļiem vai ogām.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas110 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Piedāvā naktsmītni Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
Lauku pirts Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta
N/A
Latvija

Mācību drava "Apikare"

Biškopības saimniecības apkaimē ir iecienītas apskates vietas - Cīravas meža taka, Cīravas pils, Cīravas dzinavas un arī saimniecības sadarbības partneri – maizes cepēji “Ievleju maize”. Bišu saimes izvietotas vairākās vietās gan pils parka teritorijā, gan mežā. Saimniece nodarbojas ar bišu saimju kopšanu, biškopju apmācību un biškopības-apiterapijas produktu ražošanu. Piedāvājumā ir vairāk kā 20 dažādi produkti.

Saimnieces Baibas tēva darbošanās bišu dravā viņai palīdzēja izvēlēties biškopja arodu. Bites Baiba pazīst jau vairāk kā 30 gadus, vasarās strādājot bišu dravā. Ārpus biškopības sezonas turpinās gan produktu, gan nepieciešamā inventāra gatavošana, gan prasmju un zināšanu papildināšana. Saimniece dalās savā profesonālajā pieredzē gan ar citiem biškopjiem, gan saimniecības apmeklētājiem, vada seminārus par biškopību un praktiskas mācības dravā. 

Apmeklētājiem piedāvā izvēlei radošās darbnīcas un biškopības produktu degustāciju. Iespējams programmu papildināt ar veselības kūri bišu terapijas mājiņā un praktisku apmācību iesācējiem, atkarībā no sezonas darbiem dravā: bišu saimju kopšana, selekcijas darbs bišu dravā, produkcijas ražošana un atlase, medus sviešana, inventāra gatavošana. 

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimniecību un saimniekiem.
  • Radošā darbnīca (viena pēc izvēles):

 "Sveču gatavošana" – dažāda veida un formu vaska sveču gatavošana,

 "Gardēdis" – medus un citu biškopības produktu maisījumu gatavošana, 

"Veselība no bišu dravas" – biškopības produkti mūsu veselībai – degustācija, produktu veidošana, 

"Mana bišu drava"- ieskats dažos bišu saimju kopšanas noteikumos. 

  • Darbu izstāde - apskate, degustācija.
Bērniem un jauniešiem Vietējais dzīvesveids Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms Attālums no valsts galvaspilsētas190 Aktīvie sezonas mēneši5-11 Vieta ar konkrētu darba laiku, kas jānoskaidro iepriekš Pieņem individuālus apmeklētājus Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Sausā tualete (ja mājā ir tikai sausā tualete) Pieņem tūristu grupas
Tuvākā autobusa pieturaTuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā vāciskiSaimnieki runā krieviskiSagaidīšana tuvākajā pieturā
N/A
Latvija

Elkas kalna saimniecība

Saimniecība atrodas Elkas kalnā gleznainajā Vidzemes augstienē. Gaujas upe, kas ir Latvijas garākā upe, iztek Elkas kalna pakājē. Saimniecībā ir 11 ha bioloģiski vērtīgu pļavu, neliels mežs, zivju dīķis un kopts augļu dārzs. Saimniecība ievēro bioloģiskās lauksaimniecības un permakultūras principus. Viņi ievāc medu un tējas no kultivētiem un savvaļas augiem. Saimniecībā tiek ražoti zāļu tēju maisījumi un pulveri, sīrupi (piemēram, jaunais egļu skuju sīrups), uzlējumi (piemēram, asinszāles degvīnā), ekstrakti (piemēram, kliņģerītes eļļā), raudzējumi (piemēram, aveņu lapu vai egļu ziedu). Visi šie produkti, arī ievārījumi un sulas no pašu audzētām ogām un augļiem, tiek piedāvāti degustācijai. Pavasarī novāktās kļavu un bērzu sulas ir sasaldētas, tāpēc tās svaigas var baudīt visu vasaru. Apmeklējot saimniecību un piedaloties darbnīcās, viesiem ir iespēja pagatavot kaut ko noderīgu - ziepes ar augu pulveri, krēmu ar augu eļļas ekstraktu vai destilātu, kas veidots no augiem un ko var izmantot losjona vietā. Saimniecībā ir neliela aušanas darbnīca. Tajā ir iespēja aust savu zāļu paklājiņu, piemēram, pirts rituāliem. Ja atļautu laiks un viesi izrādītu vēlmi, būtu iespēja iemācīties aušanas pamatus, piemēram, no veca T-krekla izveidojot paklāju. 

Inese un Valdis Stibe jau 15 gadus apsaimnieko Elka kalnu, galvenokārt dzīvojot galvaspilsētā Rīgā un sākotnēji pavadot tikai vasaras savā lauku sētā, taču pēdējo gadu laikā - arī ziemas periodā. Viņi ir pielikuši daudz pūļu, lai uzturētu ainavu dabisku un saglabātu dabisko vidi. Inese apguvusi bioloģiskās lauksaimniecības principus Latvijas Lauksaimniecības universitātē un pabeigusi arī kursus par permakultūras pamatiem. Inese aizraujas ne tikai ar dārzkopību, bet arī ar rokdarbiem - dzijas aušanu un krāsošanu, izmantojot augus. Valda aizraušanās ir augļu dārzs, ogu dārzs un bites.

Saimniecība piedāvā trīs iespējas meistarklašu programmām. Par izvēli ieteicams vienoties nedēļu pirms vizītes, lai varētu veikt nepieciešamos sagatavošanās darbus. Visās darbnīcās tiek izmantoti augi un zāļu tējas no saimniecības bioloģiski vērtīgajām pļavām, dārza, lauka, bišu stropa un meža. Pusdienas tiks gatavotas no vietējiem produktiem uz atklātas uguns, un viesi tiks iesaistīti gatavošanas procesā.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās un tikšanās ar saimniekiem.
  • Ekskursija apkārt saimniecībai. Saimnieki viesus izvedīs pa saimniecību un kopā dosies nelielā pastaigā līdz Gaujas sākumam Elkas kalna pakājē.
  • Radošā darbnīca. Viesi piedalīsies vienā no trim meistarklasēm, par ko iepriekš būs vienojušies:

1. variants. Īpaša tējas maisījuma pagatavošana veselīgam ķermenim un garam.
2. variants. Ziedu ūdeņu pagatavošana skaistumkopšanai.
3. variants: dabīgu ziepju pagatavošana ķermeņa labsajūtai.

  • Saimniecības produkcijas degustācija. Saimniece piedāvās nobaudīt saimniecībā gatavotus sezonas produktus. Tiks piedāvāta arī zāļu tēja un bērzu sula.
  • Pusdienas. Saimniece vadīs gatavošanas procesu, līdzdarbojoties ar viesiem. Pusdienas tiks pagatavotas uz atklātas uguns.
Skaisti skati Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas110 Aktīvie sezonas mēneši5-10 Iespējams pasūtīt maltītes Pieņem tūristu grupas Pieņem individuālus apmeklētājus Nepieciešama iepriekšēja pasūtīšana Vieta ar konkrētu darba laiku, kas jānoskaidro iepriekš Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Sausā tualete (ja mājā ir tikai sausā tualete)
GrillsTelpas svinībāmTelšu vietas MakšķerēšanaMakšķerēšanaDabas takaDabas vērošana
N/A
Latvija

Zāļu un pirts sala

Saimniecība “Vilkapurvi” atrodas purva malā, te smaržo pēc sfagnos filtrēta, rūgti tīra gaisa. Mazliet pirmatnības ir gan ainavā, gan valdošajās noskaņās: apiņu stīgas apvijušas melnalkšņu stumbrus, meža skudru pūznis turpat netālu no pirts, zaļās vardes, kuras “gana” stārķis, un pūces sauciens lielā eglē.

Ligita Elksnīte, 8 bērnu mamma, “Vilkapurvos “ saimnieko 5 gadus. Viņas saimniecībā ir pirts namiņš, pārvietojamā pirts un āra ūdens kubls. Saimniece gatavo ārstniecības augu sīrupus, zāļu tējas, pirts skrubjus, masāžas eļļas un uzlējumus. No savvaļas un dārza augiem gatavo salātus un zaļos kokteiļus.  Apmeklētājiem ir iespējams iegādāties “Vilkapurvos” tapušo produkciju. Saimniece ir sertificēta pirtniece. 

Viesiem piedāvā iepazīt ārstniecības augus, pagatavot masāžas eļļu vai augu uzlējumu, degustēt saimniecības produktus. Programmu iespējams papildināt ar pēršanos pirtī: stāstījums par pirts rituālu, pirts slotu siešana, pirts skrubju gatavošana, pēršanās pirtnieces vadībā.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās „Vilkapurvos”, iepazīšanās.
  • Pastaiga pa pļavu vai mežu , stāstījums par ārstniecības augiem, to vākšana.
  • Uzlējuma vai masāžas eļļas gatavošanas meistarklase. Pašu gatavoto produktu katrs ņem līdzi.
  • Ārstniecības augu sīrupu degustācija. 
  • Zāļu-nezāļu salātu vai zaļā kokteiļa degustācija.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas152 Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
N/A
Latvija

Ičas apmetnes ciems

Ičas apmetnes ciems ir sena dzīvesvieta Ičas upes krastos. Apmetne atklāta 1937. gadā. Tā bijusi apdzīvota neolītā (4500 - 1500 pr.Kr.) un bronzas laikmetā (1500 - 500 pr.Kr.). Apmetnē dzīvojuši amatnieki, zvejnieki, mednieki. 

Ičas apmetnes  tematiskā ciema izveides iniciatore  Biruta Bogdane ir aktīva, radoša Bērzpils pagasta iedzīvotāja, kas ar savu ideju - izveidot tematisko ciemu un caur to popularizēt pagasta kultūrvēsturisko mantojumu - aizrāva un apvienoja domubiedru grupiņā vairākus Bērzpils pagasta iedzīvotājus. Viesus ceļojumā pa Ičas apmetnes ciemu  pavada Anna Kriviša, kas ikdienā rīko kultūras pasākumus pagastā. 

Bērzpilieši aicina ciemos iepazīt Ičas apmetnes tematisko ciemu caur šodienu uz pagātni, viesojoties Bērzpils nozīmīgākajos kultūrvēsturiskajos objektos, dabas vietās, piedaloties  seno prasmju - siera siešanas, zāļu paklāju aušanas, tautas instrumentu muzicēšanas meistardabnīcās, ko piedāvā vietējie  arodu meistari, cienājoties ar sātīgu zivju zupu un pašceptu rudzu maizi.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās Bērzpils pagastā. Tikšanās ar gidu Dārza ielā 25A.
  • Bērzpils nozīmīgākās vietas - pastaiga kopā ar gidu: tematiskais ainavu parks ar skatu uz skaistajām pagasta vietām; Bēržu kapu kapliča - valsts nozīmes arhitektūras piemineklis (būvēta 1791. g., restaurēta 2017. g.); Bēržu Svētās Annas Romas katoļu baznīca (celta 1851. g.); Bonifacovas muiža. 

Ičas apmetne:

  • Pusdienas - zivju zupa.
  • Meistardarbnīcas pēc izvēles: tautas instrumentu muzicēšana, dziedāšana un dejošana; siera siešana.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas231 Aktīvie sezonas mēneši6-8
N/A
Latvija

Alsungas TIC

The Alsunga Tourist Information and Historical Heritage Centre has a permanent exhibition that features a Suiti living room and a kitchen, as well as liturgical apparel collection worn by Catholic priests. In the exhibition hall there are rotating exhibitions related to the history and present life of the Suiti women’s ethnographic ensemble. A special offer involves performances by ensembles “Suiti women”, “Suiti men” and “Suiti bagpipe players”.

Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas177 Aktīvie sezonas mēneši1-12
N/A
Latvija

Indrāni

"Indrānu" saimnieki ir zemnieki un Skujenes pagasta iedzīvotāji neskaitāmās paaudzēs - par to liecina vecākās baznīcas reģistra grāmatas. Tagad šeit dzīvo un saimnieko "jaunie" - Margēviču ģimene. Pašreizējie "Indrānu" īpašnieki Indrānos darbojas kopš 1988. gada. Saimnieka Aleksandra vecāki aizaugušos zemes pleķīšus ar vecu ēku drupām iemainīja pret "Līvānu" tipa māju. Nāca labāki un sliktāki laiki, prieki un bēdas, bet galvenais ir un paliek - darbs, zeme, ģimene. Saimnieki lepojas, ka viss, ko viņi piedāvā saviem klientiem, tiek gatavots saimniecībā. No sēklām dobē līdz pilniem groziem pagrabā, no purvā esošajām ogām līdz pilnām burkām. Indrānos gatavotie gardumi un to receptes citur pasaulē nav atrodamas - sarkano āboliņu marmelāde, liepu konfektes šokolādē, viršu sīrups, kumelīšu kvass un vēl, un vēl. "Indrāni" ir bioloģiska saimniecība. Daudziem cilvēkiem gads ir balts abos galos un zaļš vidū, bet Indrānos tas ir zaļš visa gada garumā. Un tā gadu no gada!

Saimniecībā saimnieko Liene, Aleksandrs un Ilva Margeviči, un Jānis Jasulis. Margeviču ģimene nav uzņēmēji - viņi vienkārši ir savas zemes īpašnieki. Pēc profesijas Aleksandrs ir mežsargs, bet jaunā paaudze - profesionāla pavāre. Viss saimniecībā veiktais darbs tiek veikts, balstoties uz zināšanu kopumu, kas ir mantots gadu gaitā un uzkrāts no personīgās pieredzes.

PROGRAMMA: 

  • Ierašanās “Indrānos”, iepazīšanās ar saimniekiem.
  • Ieskats konditorejas darbnīcā un iepazīšanās ar to, kā top Indrānu gardumi.
  • Pastaiga pa dabas takām.
  • Kaklarotas izgatavošana no pašu atrastiem oļiem (aptuveni 30 min).
  • Vietējo gardumu degustācija:
  1. Marmelādes;
  2. Ievārījumi;
  3. Zāļu tējas;
  4. Apcukuroti augļi;
  5. Maize;
  6. Konservi.
Vietējais dzīvesveids Skaisti skati Attālums no valsts galvaspilsētas100 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Piedāvā naktsmītni
Lauku pirtsTelšu vietas VirtuveTualete un duša numurā MakšķerēšanaPeldvietaIzbraukumi ar kuģīti/laivuSlidošanaPiknika vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta
N/A
Latvija

"KALNALEISKINI"

10 ha lielā teritorija pie Slates sila atrodas klusā vietā, 50 km attālumā no tuvakajām pilsētām. Slates sils ir unikāls arheoloģisks un kultūrvēsturisks komplekss. Te atrodas pagaidām Latvijā lielākais zināmais agrā un vidējā dzelzs laikmeta baltu uzkalniņu kapulauks (3. – 7.gs.) un līdzenais kapulauks – Miroņu kalns. Apkārt ir līdzenumi ar mežiem un laukiem, netālu plūst Eglaines upe un plešas ogām bagātais Tīreļu purvs. 

Lelde un Mārtiņš Uzkuri ir jauna ģimene un dzīvo „Kalnaleiskinos” no 2019. gada. Mārtiņa ģimene Sēlijā dzīvo jau vairākās paaudzēs, bet Lelde šeit uz dzīvi pārcēlās pirms pieciem gadiem no Jūrmalas. Abiem ir kopīgs ģimenes uzņēmums – galdniecība, kur vīrs ir meistars un sieva – dizainere. Lelde ir Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedre ar pieredzi ekskursiju vadīšanā. Ar putnu vērošanu aizraujas jau septiņus gadus. Leldei jo īpaši patīk skaitīt pūces. 

Ciemošanās laikā izgatavojot barotavu vai būrīti saviem putniem, ikviens var būt drošs, ka tas būs atbilstošs visiem galdniecības standartiem un patiks putniem.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās tikšanās vietā “Kalnaleiskinos” un iepazīšanās ar gidi Leldi.
  • Došanās nelielā ekspedīcijā ( 3 km ) uz Slates silu. Pārgājiena laikā tiek vēroti putni, saklausītas to balsis un ir iespēja mācīties atpazīt dažādu sugu putnus.
  • Pēc pārgājiena norisinās putnu barotavu/būrīšu izgatavošanas darbnīca – dalībnieki paši sagatavo materiālus pēc dotajiem paraugiem (mēra, zāģē dēļus); no materiāliem tiek izgatavota barotava vai būrītis, kuru ņem līdzi uz mājām.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas170 Aktīvie sezonas mēneši5-10
N/A
Latvija

Ausmas

Viesu nams "Ausmas" atrodas Valkas novadā, un tajā iespējams nakšņot līdz 30 cilvēkiem. Tiek piedāvāti arī ēdināšanas pakalpojumi gan uz vietas, gan izbraukumos. Viesiem pieejama slapjā pirts, kā arī pirts rituāls pie prasmīga pirtnieka. Viesu namā tiek organizēti dažādi pasākumi, tāpat tiek uzņemtas ekskursiju un bērnu grupas. Saimniecībā atrodas arī dzīvnieku sēta, kur bērni var pabarot un samīļot dažādus dzīvnieciņus. Saimnieki aktīvi sadarbojas ar blakus esošajām saimniecībām.

Viesu nama saimnieki ir mājražotāji, kuri piedāvā viesiem nobaudīt dažādus kūpinājumus, sierus un pašceptu maizi. Tiek piedāvātas meistarklases gan siera siešanā, gan maizes cepšanā. Ir iespēja apmeklēt un sarīkot degustācijas gan ar pašu ražotiem produktiem, gan ar apkārtējo saimniecību piedāvājumu.

Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas175 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Piedāvā naktsmītni Pieņem tūristu grupas Iespējams pasūtīt maltītes Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Pieņem individuālus apmeklētājus
Lauku pirtsSaimniecībā ir mājdzīvniekiBaseins Virtuve Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta
N/A
Latvija

Amatniecības centrs "Rūme"

Zasas ciems izaudzis no kādreizējās barona fon Zasa muižas. Zasas lepnums ir gleznainais muižas ainavu parks ar svešzemju kokiem un ozolu birzīm, caur kuru plūst Dzirnupīte ar tiltiņiem, saliņām un atpūtas vietām. 

„Rūme” ir Sēlijas novada amatnieku radošās tikšanās vieta. Iespaidīgajā guļbaļķu ēkā ar sārtu dakstiņu jumtu var satikt cilvēkus, kas ir īsti Sēlijas zinātāji, vēl aizvien prot sēļu mēli, nēsā sēļu tērpu un lepojas ar sēļu spuraino, dumpīgo raksturu. Saglabājot tradīcijas un godājot garīgo mantojumu, amatnieki šeit rada mūsdienu mājai un cilvēkam piemērotas lietas.

Daina Alužāne ir amatniecības centra iniciatore, Sēlijas kopienu tūrisma tīkla „Sēlijas salas” izveidotāja un tuvākās apkārtnes amatnieku kopā turētāja. 

Anda Svarāne ir Latvijā labi zināma mākslas keramikas meistare, mākslas pedagoģe, viņa amatā ievedusi arī savu meitu Ievu. Abas keramiķes izgatavo gan tradicionālus, senās podniecības tradīcijās iezīmētus, gan mūsdienīgus traukus. Galvenokārt strādā ar balto mālu, arī glazūru gamma ir viegla, sudrabpelēku Sēlijas miglaino rītu un purva ķērpju krāsās. 

Aivars ir galdnieks un ādas apstrādes meistars, kurš darbā izmanto gan senos rīkus, gan modernās tehnoloģijas.

Amatnieku centra viesi piedalīsies sēļu maltītes gatavošanā, dzirdēs sēļu izloksnes dzīvo runu, izmēģinās ādas rokassprādžu un keramikas trauku veidošanu, iepazīs Sēlijas arheoloģiskos tērpus.

 

PROGRAMMA:

  • Ierašanās „Rūmē”, iepazīšanās ar mājiniekiem, amatniecības centra apskate.
  • Maltītes sagatavošanas darbi – tepat, uz vietas gatavotos māla podos, podi tiek šauti krāsnī, lai pa darbošanās laiku tie krietni sasautējas.
  • Ādas rokassprādžu izgatavošana. Katrs ciemiņš izgatavos savu dabīgās ādas rokassprādzi meistara uzraudzībā.
  • Iepazīšanās ar keramiķa/podnieka amatu. Reizē ar stāstu par māla maģisko pārvēršanos skanīgā un izturīgā traukā, iespējams skatīt, kā no māla pikas izaug krūze, pods vai bļoda. Var ielūkoties keramikas cepļa dziļumos un aptaustīt, iegādāties gatavos traukus.
  • Arheoloģiskā tērpa apskate, vēsture, tā ģērbšanas process. Tuvējā apvidus tautastērpi – Aizupiešu Martas un Slates Vallijas apciemojums meitu klētī.
  • Maltīte un sarunas.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas163 Aktīvie sezonas mēneši1-12
N/A
Latvija

Arnitas labsajūtu darbnīca

Piemājas saimniecība atrodas Balvu nomalē, starp pilsētas un dabas vidi.

Saimniece Arnita ir profesionāla pirtniece un mājražotāja. Piedāvājums “Arnitas Labsajūtu Darbnīca’’ ietver mājās ceptu maizi un citus gardumus, pirts rituālus, savvaļas augu izmantošanu veselībai un labsajūtai.  Arnita gatavo augu tējas un sīrupus, ķermeņa skrubjus un maskas.

Viesi kopā ar saimnieci dosies pastaigā pa saimniecību, lai ievāktu savvaļas augus. Pēc tam saimnieces vadībā katrs viesis sev izgatavos pirtsslotu un ķermeņa skrubi.

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimnieci Arnitu un viņas Labsajūtu Darbnīcu.
  • Pastaiga pa saimniecību, augu ievākšana savas pirtsslotas siešanai un skrubja gatavošanai.
  • Slotiņu siešana un skrubju gatavošana, baudot augu smaržu. 
  • Tējas dzeršana, cienājoties pašcepto maizi un augu sīrupus.
N/A
Latvija

Zemnieku saimniecība Kaņepītes

Z/S "Kaņepītes" ir ģimenes uzņēmums, kas dibināts 1992. gadā. Saimniecība nosaukumu aizguvusi no mājas nosaukuma, kas tai dots 1924. gadā. Bioloģiskā saimniecība, kurā izaudzē graudus un tos pārstrādā pārtikā. Produktu ražotne ir maziņa, bet tehnika ir ar senlaicīgu noskaņu, akmens, koka dzirnavas kura piedod īpašu garšu un smaržu miltiem un auzu pārslām. Tagad sortimentā jau 30 dažādu produktu veidu.

Vietējais dzīvesveids Aktīvie sezonas mēneši1-12 Vieta ar konkrētu darba laiku, kas jānoskaidro iepriekš Pieņem tūristu grupas Pieņem individuālus apmeklētājus
N/A
Latvija

Amatu māja "Rūķīši"

Leimaņu ciems atrodas autoceļa P27 Birži – Ilūkste ceļa malā. Tas izaudzis ceļu krustojumā, ap kādreizējo krogu 20. gs. sākumā. Amatu māju vēsturiskā ēkā iekārtojusi vietējo amatnieču biedrība „Akācija Plus”. Tajā ir tematiskas istabas - aušanas, novadpētniecības, maizes, saimes, senlietu un Ulmaņlaika istaba. 

Inita Lāce ir ilggadēja biedrības "Akācija plus" vadītāja un daudzu radošu, sabiedrisku ideju iniciatore. Inita kopā ar biedrības sievām izveidojusi Latvju zīmju parku, kurā izstādītas latviešu etnogrāfiskās zīmes.

Viesi iepazīsies ar amatniecēm un viņu darbiem, klausīsies stāstos par mājas vēsturi un Leimaņu pagastu, piedalīsies maizes cepšanā un baudīs svaigi cepto maizi ar lupstāju un kūpinātu cauraudzīti, apskatīs Latvju zīmju parku. Amatu mājā var iegādāties un pasūtīt austos darbus, grīdas un  pirts lāviņas paklājiņus.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās amatu mājā “Rūķīši “, iepazīšanās ar biedrību “Akācija Plus “.
  • Maizes klaipu izgatavošana un šaušana krāsnī, lai cepas.
  • Ekskursija pa amatu māju Rūķīši: iepazīšanās ar Leimaņu pagasta vēsturi; ar audējas darbu, ar novadpētniecības materiāliem, senlietu un istabu apskate.
  • Maizes degustācija, mīklu minēšana, tērzēšana pie tējas tases saimes istabā.
  • Ekskursija pa Latvju zīmju parku.  Parkā ir apskatāms informatīvais stends un 11 vietējā amatnieka ozolkokā darinātas etnogrāfiskās zīmes - simboli.  Katrai zīmei ir savs skaidrojums un nozīme latviešu mitoloģijā. Nozīmīgos svētkos vai pasākumos tumšajā diennakts laikā zīmes tiek izgaismotas.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas158 Aktīvie sezonas mēneši4-10
N/A
Latvija

Biedrība "Sēlijas laivas"

Biedrības “Sēlijas laivas” māja “Skārdupītes” atrodas 5 kilometru attālumā no Aknīstes, autoceļa P73 Vecumnieki – Nereta – Subate malā. Šobrīd teritorijā tiek attīstīta aktīvā tūrisma bāze, paredzot, ka šeit varēs doties nesteidzīgā pastaigā pa apkārtnes mežiem un palieņu zālāju pļavām, izprast laivošanas vēstures līkločus, iznomāt laivas  un velo, izmantot labiekārtotas telts vietas, pagatavot gardu maltīti uz uguskura pēc intensīva pārgājiena.

2018. gadā Ričards un Santa Šmiti pārcēlas no galvaspilsētas uz Santas dzimto pusi Aknīsti. Pāris ir lokālpatrioti un aktīvās atpūtas entuazisti, kas vēlas piekopt aktīvo dzīvesveidu laukos un iedvesmot citus. Ar biedrības “Sēlijas laivas” palīdzību, soli pa solim tas arī izdodas - ar kopienas atbalstītām vides sakopšanas talkām, izveidojot laivošanai piemērotu infrastruktūru Dienvidsusējā, ar plaši apmeklētiem noorganizētiem izglītojošiem pārgājieniem, kā arī ar finansējuma piesaisti lokālpatrotisma veicināšanai Sēlijā. 

PROGRAMMA:

  • Ierašanās biedrības “Sēlijas laivas” mājā ”Skārdupītes”.
  • Ekskursija saimniecībā ar stāstījumu par laivošanas kultūras atīstību, demonstrējot laivu veidus, to atšķirības un izcelsmi. Papildus arī vietas kultūrvēstures un dabas stāsti (ilgums: līdz 1 h). 
  • Laivošana Dienvidsusējas upē ar izvēlēto laivu veidu (kajaks, kanoe vai bļodveida laiva). 
  • Laivošanas tehnikas apmācība un drošības instruktāža (ilgums līdz 20 minūtēm).
  • Laivošana Dienvidsusējā, upes posmā Skārdupītes – Kazukrogs (aptuvenais ilgums 1 h) ar iespēju maršrutu pagarināt līdz Elkšņiem (aptuvenais ilgums 3 h, iepriekš piesakoties, Elkšņos iespējams nobaudīt Sēlijā slaveno Alīdas kafeju);
  • Tējas vākšana palieņu pļavās vai upē (smaržīgās un gardās upesmētras) ar saimnieku norādījumiem par izmantojamiem augiem (aptuvenais ilgums līdz 30 minūtēm).
  • Nodrošināta transportēšana uz sākumpunktu no Kazukroga vai Elkšņiem.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas145 Aktīvie sezonas mēneši1-12
N/A
Latvija

Oleru muiža

Oleru muižas mūsdienu dzīve iesākās 1988. gadā, kad dzejnieks Imants Ziedonis aicināja glābt neapsaimniekotas un sabrūkošas muižas, un Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas koktēlniecības nodaļas audzēkņi šim aicinājumam atsaucās. Pēc izpētes tika uzsākti restaurācijas un rekonstrukcijas darbi, īpašu uzmanību pievēršot autentiskumam. 18. gs beigās agrā klasicisma stilā būvēto muižas kompleksu ieskauj ainavu dārzs, kas  tiek veidots, uzturot 19. gs. vidus romantisma dārzu tradīcijas ar tam laikam atbilstošo modes augu izvēli un plānojuma principiem. Krāšņais augsto dobju virtuves dārzs ir kļuvis par iedvesmas avotu daudziem dārza apmeklētājiem.

Zemīšu ģimene Oleru muižā saimnieko jau vairāk nekā trīsdesmit gadu, rīko kamermūzikas koncertus un dārza stāstu pasākumus. 

Muižas apmeklējums piedāvā skatīt vēsturiskas lauku muižas dzīvesveidu mūsdienās, iepazīstina ar muižas ēku atjaunošanu un vēsturiskā dārza veidošanu. 

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar Oleru muižas kungu ēkas atjaunošanas procesu.
  • Iepazīšanās ar ainavu dārzu principiem, augu vēsturiskajiem ceļojumiem un stāstiem.
  • Iepazīšanās ar vēsturisko Oleru muižas ainavu dārzu.
  • Cienasts muižas terasē.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas140 Aktīvie sezonas mēneši1-12
N/A
Latvija

Rūjienas amatnieku biedrība "Rūzele"

Amatnieku biedrībā apvienojušies 65 Rūjienas un tās apkārtnes amatnieki. Piedāvā maizes cepšanu, ievārījuma vārīšanu, siera siešanas, rotu taisīšanu, ādas izstrādājumu, tamborēšanas un kulinārijas meistarklases. Piedāvā arī ,,Ražots Rūjienā" degustācijas (maize, kūpinājumi, kulinārijas izstrādājumi, ievārījumi, svaigas sulas, ķirbju produkcija, sezonas ogas un augļi, katrā sezonā citi ēdieni) un iepirkšanos.

Vietējais dzīvesveids Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Pieņem individuālus apmeklētājus Pieņem tūristu grupas
N/A
Latvija

Ziepju ražotne "DA’ZIEPE"

Raitis un Dace 2019. gadā no Rīgas centra pārcēlās uz laukiem - māju, kas atrodas nomaļā lauku apvidū, prom no galvenajiem autoceļiem. 

Viņu ikdiena tiek pavadīta atjaunojot māju, kopjot apkārtni un audzinot bērnus. Dace rūpējas par savu dārzu, kur ģimenes galdam un ziemas krājumiem audzē salātus un dārzeņus. Cenšoties maksimāli izmantot pieejamos resursus, radās ideja pašiem izgatavot ziepes no pelnu sārmiem. Tas ir attīstījies kā bizness, kurā ražo ziepes, kuru pamatā ir tauki, eļļas un sārmi. 

Ziepju darbnīcā tiks parādīts un pastāstīts, kā tiek gatavotas ziepes. Viesiem būs iespēja redzēt karsto ziepju vārīšanas procesu un eļļu un sārmu sajaukšanu, vai auksto ziepju vārīšanas procesu. Darbnīcā tiks parādīts, kādi materiāli tiek izmantoti ziepju pagatavošanā, kā notiek pārziepošanās process un cik ilgs laiks paiet līdz pilnībā gatavam ziepju gabalam, kas ir draudzīgs ādai un izmantojams ilgu laiku.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās un iepazīšanās ar saimniekiem;

Ziepju meistarklase:

  • Izejvielu sagatavošana,
  • Iepazīšanās ar aprīkojumu,
  • Ziepju pagatavošanas process,
  • Ziepju liešana veidnēs.

Meistarklasēs pagatavotās ziepes būs iespēja rezervēt, un tās tiks izsūtītas 4-8 nedēļu laikā, kad būs pilnībā gatavas. 

  • Pikniks ar vietējās saimniecības “Gusts Apinis” vietējiem ēdieniem - liellopa gaļas burgeriem, kvinojas salātiem un desertu.

Viesiem ir iespēja arī nakšņot "Ievkalnos": 

  • Nakšņošana vecā, slīpā šķūnī (10 gultas);
  • Telts vietas šķūnī (daudz vietas);
  • Vieta Kemperim (viesu), elektrības pieslēgums (tiks nodrošināts);
  • Āra virtuve ar visu nepieciešamo aprīkojumu ēdiena gatavošanai (trauki, katli, pannas, gāzes plīts, izlietne, grils, ledusskapis);
  • Āra duša ar siltu ūdeni un skatu uz koku lapām, zvaigznēm;
  • Maza kinozāle (līdz 15 cilvēkiem);
  • Norādes uz vietējiem pastaigu maršrutiem. 
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas100 Aktīvie sezonas mēneši5-9
N/A
Latvija

Zemnieku saimniecība "Ozoliņi"

Saimniecībai apkārt ir bioloģiski vērtīgas zālāju pļavas un mežs, un tai ir savs meža ezers. Tuvākie kaimiņi atrodas 2 km attālumā. Šis ir viens no pirmajiem uzņēmumiem Latvijā, kur pēc neatkarības atjaunošanas tējas ražošanā sāka izmantot Latvijas savvaļas un dārza augus. Jau vairāk nekā 20 gadus zīmols "Lauku tējas" ir pieejams veikalu plauktos.

Evita un Mārtiņš Lūkini ir pārņēmuši ģimenes uzņēmumu un turpina zāļu tēju ražošanu, kā arī ilgtspējīgu mežsaimniecību un organizē pasākumus, lai atjaunotu cilvēku saikni ar dabu un modinātu viņu apziņu. Pamatdarbība joprojām ir ekoloģisko tēju ražošana, turpinot pielietot senču zināšanas, vācot tējas un gatavojot tās pēc senām metodēm, izmantojot fermentāciju – sutināšanu.

Viesi tiks iepazīstināti ar augiem un tējas gatavošanas mākslu, piedaloties tēju Mandalas darbnīcā un beigās izveidojot arī savu tēju, ko ņemt līdzi. Piedalīšanās augu meditācijā  katram cilvēkam sniegs iespēju izvēlēties sev piemērotākos un nepieciešamākos augus tējas pagatavošanai.

Pēc iepriekšējas vienošanās var organizēt lauku dzīves pieredzi, viesiem piedaloties dažādos attiecīgās sezonas tējas ražošanas darbos, piemēram - stādīšanā, ražas novākšanā, šķirošanā, augu sagatavošanā žāvēšanai, raudzēšanā, iepakošanā.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās saimniecībā, tikšanās ar saimnieci Evitu.
  • Pastaiga apkārt saimniecībai, augu iepazīšana un to vākšana tējas gatavošanas procesam. Vasarā - unikāla iespēja pastaigas laikā pagatavot svaigu tēju no salasītajiem augiem.
  • Tējas darbnīca.
  • Meditācija, kuras laikā dalībnieki stāv vai sēž ar aizvērtām acīm un elpo dziļi un mierīgi, mēģinot izprast savu ķermeni un vēlmes, lai nonāktu pie atbildes – kādām vajadzībām šobrīd tēja ir visvairāk vajadzīga: mieram, enerģijai, īpašām veselības problēmām?
  • Balstoties uz savām iepriekš gūtajām sajūtām un redzot, smaržojot un sajūtot, 3-5 augu izvēle no kopumā 12 piedāvātajiem augiem.
  • Tējas mandalas pagatavošana - no izvēlētajiem augiem izveidojot apli, tādējādi iegūstot tējas maisījuma proporcijas. Mandala ir sena dziedināšanas forma, aplis - kā Visuma simbols.
  • Gatavā tējas maisījuma sagatavošana līdzņemšanai – tējas ielikšana tējas maisiņā, maisījuma nosaukuma un sastāva uzrakstīšana.

 

Vietējais dzīvesveids Skaisti skati Botāniskā Daba veselībai Aktīvie sezonas mēneši6-8 Pieņem tūristu grupas Sausā tualete (ja mājā ir tikai sausā tualete) Pieņem individuālus apmeklētājus Vieta ar konkrētu darba laiku, kas jānoskaidro iepriekš Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
Telšu vietas Tuvākā dzelzceļa stacija 25kmTuvākā autobusa pietura13kmTuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā krieviski
N/A
Latvija

Suitu amatniecības un mākslas telpa "Rija"

Programme:

  •  Guests are welcomed by ‘Suitu Sievas’ dressed in traditional costumes.
  •  Introduction of the Suiti culture and traditions.
  •  Dressing up in traditional costumes.
  •  Bourdon Singing Master class.
  •  Traditional craft master class. Options: baking traditional pastries, making paper from hemp, embroidery and pearl knitting.
  •  Traditional Suiti games and dances.
Vietējais dzīvesveids Svinības Semināri Attālums no valsts galvaspilsētas185 Aktīvie sezonas mēneši4-12 Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Vieta ar konkrētu darba laiku, kas jānoskaidro iepriekš Pieņem individuālus apmeklētājus
Telpas svinībām20pers.Telpas semināriem Galda spēles, u.c.Vietas atpūtai ar bērniemPiknika vietaSuvenīru veikals Tuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta
N/A
Latvija

Valmiermuižas stallis

Valmiermuiža atrodas Valmieras pilsētas ziemeļu pierobežā. Valmiermuižas stallis un Valmiermuižas jātnieku skola darbojas 19. gs. pirmajā pusē celtā trīs ēku kompleksā, kuras savieno ar laukakmeņiem izlikts pagalms un iekļauj akmens mūra žogs ar vārtiem.

Turpinot latviešu zirgkopības labākās tradīcijas te saimnieko Jurašu ģimene - zirgkopju, zirgu selekcionāru un vetārstu ģimene daudzās paaudzēs. Saimnieks ir bijis Latvijas izlases jātnieks, abi ar meitu Viktoriju ieguvuši daudzkārtējas godalgotas vietas jāšanas sporta čempionātos Latvijā. Saimnieku ģimene vada Valmiermuižas jātnieku skolu, kurā jāšanas sporta iemaņas apgūst ap 50 audzēkņiem no 4 līdz 84 gadu vecumam. Tiek rīkotas radošās nometnes bērniem, ierādot viņiem arī ļoti daudz praktisku iemaņu, jo daudzi ne reizi dzīvē nav stūmuši ķerru, grābuši sienu, barojuši un apkopuši tik lielus dzīvniekus kā zirgi.

Staļļa saime viesos gaida gan lielus, gan mazus, lai izglītojošā ekskursijā dalītos ar zināšanām par zirgkopību, zirgaudzēšanu, zirgu šķirnēm. Iespējams arī pielikt roku pie kāda darba stallī un apskatīt zirgkopības lietu ekspozīciju.

PROGRAMMA:

  • Satikšanās un iepazīšanās ar Valmiermuižas staļļa saimniekiem vai kādu no uzticamajiem palīgiem.
  • Staļļa vēstures izzināšana.
  • Izglītojoša ekskursija stallī, izzinot zirgkopību, iepazīstot dažādas zirgu šķirnes un viņu vēsturisko lomu latviešu dzīvē. Pēc vēlmēm – iespējams piedalīties zirgu apkopšanā un tos pabarot ar burkāniem.
  • Iespēja apskatīt un aptaustīt dažādus ar zirgkopību saistītus rīkus. 
  • Atsevišķi vienojoties, ekskursijas noslēgumā iespējams uzkāpt zirga mugurā.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas111 Aktīvie sezonas mēneši1-12
N/A
Latvija

Radošā darbnīca "Austuve"

The "Austuve" and “Suiti kitchen” are creative workshop places located in the building of the Alsunga Administrative District Museum. You can see how Suiti folk costumes and elements are produced, learn more about weaving traditions and learn about the colourful apparel of the Suiti people, and dress up in Suiti traditional clothes. You can also try your hand at weaving under the guidance of experienced masters.

Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas177 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
N/A
Latvija

“Bērzzemnieki”

“Bērzzemnieki” atrodas Zasas muižas parkā un kādreiz piederējuši slavenam Latvijas zirgu selekcionāram Vilim Stukulam. Pirms dažiem gadiem “Bērzzemniekus” iegādājās Kalnāju ģimene, kas atjaunoja un atbilstoši iekārtoja eklektiskā stilā celto vēsturisko māju, un lielajos mūra staļļos atkal ieveda zirgus. Tagad šeit dzīvo ne tikai 6 zirgi, bet arī aitiņa Bučiņa, āzis Alfrēds, sunītis Barons Luijs un divi kaķi. Labi audzinātos dzīvnieciņus droši var apskatīt, paglaudīt, samīļot un pabarot ar saimnieku izsniegtajiem kārumiem. Ceļotājiem šeit ir pieejamas arī naktsmājas.

Kalnāju ģimene sabraukusi mājās uz Latviju no visām Eiropas malām, lai piepildītu sapni par dzīvi lauku saimniecībā.

Anna Kalnāja atbild par visu dzīvnieku labklājību un zirgu tūrismu, ieguvusi atbilstošu izglītību gan Latvijā, gan Lielbritānijā. Anna lieliski saprotas ar bērniem un pusaudžiem, apmāca jāšanas zinībās, labi izprot zirgu raksturu un vajadzības. 

Annas māsas Lauras pārziņā ir pati māja – Laura rūpējas, lai “muižiņa” sagaida viesus spodra un sapucēta. Laura meistarīgi vāra tēju un kafiju, cep kūkas ciemiņiem un gatavo gardu pupiņu zupu ar kūpinātām ribiņām. Vecmāmiņa Īrisa rosās pa dobēm un dārziņu. 

Kalnāju ģimene piedāvā iepazīt zirgus, izmēģināt dažādus darbu stallī, iemācīties zirgu ikdienas apkopšanu, doties izjādē Zasas parkā.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās saimniecībā, iepazīšanās ar saimniekiem.
  • Iepazīšanās ar zirgiem un citiem dzīvniekiem, to raksturiem un uzvedību.
  • Piedalīšanās ikdienas/sezonas staļļa darbos: boksu tīrīšana, ūdens pieliešana, siena sagatavošana, burkānu ravēšana, aploka labošana/uzstādīšana.
  • Zirgu ievešana un tīrīšana, kuras laikā varēs zirgus ķemmēt, tīrīt spalvu un pēdas, kā arī sagatavot viņus pastaigai/izjādei/izbraucienam.
  • Došanās izjādē, kopā ar zirgu izpētot Zasas parku un tā apkārtni.
  • Atgriešanās stallī, fotografēšanas ar zirgiem (fotogrāfijas varēs ņemt līdzi). Iespēja iegādāties ar zirgiem saistītus suvenīrus.
  • Dzīvnieku barošana ar kārumiem, našķēšanās pašiem ar kūkām un tēju.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas170 Aktīvie sezonas mēneši5-10
N/A
Latvija

Lielkalni

Puskilometru aiz Ungurpils ciemata Pāles virzienā atrodas lauku māja „Lielkalni”, kurai 3 ha platībā piekļaujas ogulāju dārzs,  piemājas dārzs saimnieku vajadzībām, kā arī neliels vecu ābeļu dārzs. Ogulāju dārzā aug mazāk pazīstami veselīgu ogu un augļu krūmi un koki - lazdas, irbenes, zelta jāņogas, upenes, ēdamie sausserži,  vilkābeles, citronliānas, aktinīdijas, dažādi pīlādži, mežrozītes, aronijas, smiltsērkšķi, korintes, kizils, melnais plūškoks, valrieksti. Dārzā sastopami arī tējaugi - raudenes, kliņģerītes, ehinācijas, lupstāji, piparmētras, dižzirdzenes, pēdlapes uc. Ogas piedāvā pašlasīšanai. 

Aija un Dainis Paukšēni ir pensionāri. Mantotajā saimniecībā abi iestādījuši vairākus tūkstošus ogulāju un tējaugu stādus. „Lielkalni” ir bioloģiski sertificēta saimniecība kopš 2006. gada.

Apmeklējuma laikā saimnieki rāda ogulāju dārzu, stāsta par ogām un to produkciju. Ražojumus iespējams iegādāties. 

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimniekiem, īss stāstījums par saimniecību no darbības sākuma līdz šodienai.
  • Ekskursija pa ogulāju dārzu, informācija par augiem, to audzēšanu, ražas ieguvi, ražas pārstrādi, iegūto produkciju, atbildes uz jautājumiem. Pastaigas laikā sezonas ogu degustācija.
  • Ogu produkcijas degustācija, zāļu tējas tases ar medus. Saimnieki stāsta par katru produktu un atbild uz jautājumiem.
  • Iespēja iegādāties ogu produktus - sīrupus, ievārījumus, marmelādes konfektes, pastilas, medu, zāļu tējas.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas120 Aktīvie sezonas mēneši5-10 Sausā tualete (ja mājā ir tikai sausā tualete) Pieņem individuālus apmeklētājus Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Pieņem tūristu grupas
Telpas semināriem Tuvākā autobusa pietura1kmTuvākā sabiedriskās ēdināšanas vieta Tuvākā apdzīvotā vieta/pilsēta Saimnieki runā vāciskiSaimnieki runā krieviskiSagaidīšana tuvākajā pieturā
N/A
Latvija

Cecīļu dabas taka

Cecīļu dabas taka atrodas Gaujas Nacionālajā parkā, Amatas senielejā. Ejot 5km garo taku, skatāma dabas ainava - ieži, alas, ūdenskritumi, upes un krauja. 

Kristaps Kaņeps, kurš savu nodarbošanos sāka pirms aptuveni 6 gadiem, kopj un pilnveido dabas taku. Dažādojot dabas piedzīvojumu, viņš piedāvā pārgājienus, kuros var iepazīt taku dažādos radošos veidos – ieraudzīt to caur stiklu, sajust dabu ar aizvērtām acīm, izmantot kompasu, atrodot Cecīļu dabas takas pērles, kā arī uztaisīt savu meža stāstu, izmantojot ģipsi. Pārgājiena noslēgumā - meža pirts pelde. Pārgājienus vada arī vides gide Kristīne Sniedze.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās Cecīļu dabas takā, tikšanās ar vides gidi Kristīni Sniedzi.
  • Iepazīšanās spēle, uzminot maisiņos ieslēptus dabas materiālus no augu un dzīvnieku valsts.
  • Īsa meditācija pirms pārgājiena.
  • Materiālu izdale, uzdevumu izskaidrošana. 
  • Radošā darbnīca „Meža stāsts” pirms pārgājiena - darbošānās ar ģipsi un turpat uz vietas vāktiem dabas materiāliem. Atgriežoties no pārgājiena, ģipša veidojumi būs apkaltuši un gatavi. 
  • Pārgājiens ar radošām aktivitātēm. Dalībnieki no māla masas izgatavos dabas gleznu ar Cecīļu dabas takas logo; meža stāsti, izmantojot metamos kauliņus; dabas takas objektu meklēšana ar kompasu.
  • Noslēgumā – pirts ar peldi meža upē, uz ugunskura gatavota tēja un pusdienas pie kopējā galda. 
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas72
N/A
Latvija

Aušanas darbnīca "Mailīšu Fabrika"

Mailīšu fabrika izveidota 2018. gadā, lai saglabātu rokdarbu tradīcijas un prasmes. Te auž vilnas, lina un zīda darbus - segas, plecu lakatus, linu dvieļus. Darbnīcā apskatāmas un izmēģināmas visu tipu ar rokām darbināmas stelles, ar kādām Latvijas teritorijā austs no 9.– 21. gadsimta, sākot no vertikālajiem aužamajiem stāviem līdz programmējamajām stellēm, ieskaitot arī Latvijā izgudrotās un patentētās divu veidu Viļumsona stelles. 

Ilze no Mailīšu ģimenes ir ceturtā paaudze, kas saistīta ar aušanu. Viņas mamma Inese Mailīte ir audēja jau gandrīz pusgadsimtu. 

Apmeklējot fabriku, viesi iepazīties ar audumu ražošanu un dažādajām tehnoloģijām. Radošajā darbnīcā viesi izšūs „ķusīti” (neliels spilvens 30x30cm) no darbnīcā austajiem audumiem un to piepildīs ar izvēlētās aitas šķirnes vilnu. Alternatīvas radošās darbnīcas piedāvā: izgatavot mezgla spilvenu, izaust jostas paraudziņu, izgatavot kādu tērpa aksesuāru, no tītavām tīt dziju, šķeterēt.

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimniecēm Ilzi un Inesi Mailītēm.
  • Ekskursija uzņēmumā, kuras laikā iespēja izmēģināt aušanu dažādu tipu stellēs.
  • Iepazīšanās ar Latvijā audzēto aitu vilnu no dažadām šķirnēm (apskatīšana, taustīšana un smaržošana) un vilnas izstrādājumiem. 
  • „Ķusīša” šūšana: auduma un vilnas izvēle, šūšana, pildīšana ar vilnu. Katrs apmeklētājs savu darbu saņem līdzi.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas115 Aktīvie sezonas mēneši1-12
N/A
Latvija

Biedrība "Ūdenszīmes", Pļavu muzejs Kaldabruņā

Sēlijas ciemats Kaldabruņa ir bagāts ar senām tradīcijām, kuras līdz mūsdienām nodotas no paaudzes paaudzē, saglabātas mutvārdos un darbos. „Pļavas muzejs” ir vieta, kur krājas  tradīcijas un pulcējas to zinātāji.  Muzeju kādreizējās Kaldabruņas sākumskolas simtgadīgajā ēkā ir izveidojusi biedrība „Ūdenszīmes”. 

Ieva Jātniece ir viena no Pļavas muzeja izveidotājām un stāstniece. Ingrīdas ziņā ir stikla apstrādes darbnīca. Viņas rokās logu stikls pārtop rotaslietās, kurās ietverti smalki pļavas augu nospiedumi. Ingrīda runā skanīgā sēļu mēlē. Īstā, ikdienā lietotā: „Tā runava muna mama. Un muna baba.”    

Andra ievedīs ārstniecības augu dārzā un palīdzēs izraudzīties augus tējai, pagatavos garšīgu maltīti no tā, kas tieši tajā brīdī Kaldabruņā labi paaudzis un izrādīs kokapstrādes darbnīcu, kurā pati strādā ar lāzergriešanas iekārtu un veido maketus oriģināliem suvenīriem. 

Apmeklētāji šeit piedzīvos mūsdienu lauku dzīvesveida daudzveidību – vidi, kurā senās tradīcijas organiski sadzīvo ar mūsdienīgām tehnoloģijām. 

PROGRAMMA:

  • Ierašanās Pļavas muzejā, iepazīšanās ar mājiniekiem, muzeja ekspozīcijas apskate un stāsts.
  • Multimediju projekcijas „Pusnakts pļava” demonstrācija.
  • Pastaiga ārstniecības augu dārzā, augu iepazīšana un sava tējas maisījuma izveidošana no dārza augiem. Ziemas un pavasara sezonā – tējas maisījumu izgatavošana no kaltētiem augiem. 
  • Viesošanās specializētā kokapstrādes darbnīcā. Lāzergravēšanas iekārtas darbība, gravēšanas veidi. Stāsts par dizaina izveidi.
  • Stikla darbnīcas un rotu salona apskate. Reizē ar Ingrīdas stāstu par ceļu līdz stikla pļavām iespējams iepazīties ar rotu un interjera priekšmetu tapšanas gaitu, tos iegādāties.
  • Radošā darbnīca. Katram ciemiņam iespējams izgatavot savu stikla rotaslietu. 
  • Maltīte un sarunas. Maltītes norises vieta, pielāgojoties sezonai – ārpus telpām vai telpās pie kamīna.
Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms Vēsturiskie dārzi Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas177 Aktīvie sezonas mēneši1-12 Pieņem tūristu grupas Pieņem individuālus apmeklētājus Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
SaunaTelšu vietas Piknika vietaSuvenīru veikals
N/A
Latvija

Sēļu sēta "Gulbji", naturālā saimniecība

Sēļu sētā “Gulbji” dzīvo sestā vienas ģimenes paaudze. Tā atrodas raksturīgā Sēlijas ainavā starp mežu, dabiskām pļavām un pauguriem. Mājvietai ir savs ezers, avots un dīķi. Piemājas saimniecībā audzē dārzeņus, augļus, ogas, ražo piena produktus, veido daudzgadīgo puķu kolekciju, kopj daiļdārzu. Saimnieki arī ievāc medu, gatavo zāļu tējas, sien pirtsslotas, izgatavo skrubjus, eļļas, augu un medus ziedes. 

Daiļdārzniece Rita un amatnieks piektajā paaudzē Juris atgriezās dzimtas mājās pirms vairāk kā 15 gadiem. Viņi uzskata, ka mājas īpašā vērtība ir sēliskais gars, kas te atrodams ik uz soļa - senču darinajumos, receptēs, tradīcijās un ieražās, kas nodotas no paaudzes paaudzē un saglabājušās līdz mūsdienām. 

Rita un Juris apmeklētājiem piedāvā apskatīt Sēlijas vēsturiskajam novadam raksturīgu sētu ar tās plānojumu un tipiskām ēkām, iepazīstina ar tradicionālu dārzu, rīko sēļu ēdienu meistarklases un degustācijas, rāda un māca tradicionālus saimniecības darbus. Piedāvā iespēju piedalīties svētku un ikdienas rituālos sēliskās tradīcijās. 

PROGRAMMA:

  • Iepazīšanās ar saimniekiem, stāstījums par traditionālo sēļu sētas apbūvi, seno darbarīku  un sadzīves priekšmetu pielietojumu.
  • Daiļdārzs, stādu dārzs un ārstniecības augu dārzs. Saimniece iepazīstina ar dārza veidošanu lauku vidē, ārstniecības augiem dārzā un to pielietojumu. 
  • Pusdienas - sēļu tradīcijās gatavotu ēdienu baudīšana, kuras laikā saimniece stāsta par tradicionālajiem sēļu ēdieniem, populārākajām receptēm un pagatavošanas aspektiem.
  • Tematiskas aktivitātes pēc iepriekšējas izvēles: siera vārīšana, sviesta kulšana, lina pakulu virvju vīšana, zedeņu žoga izgatavošana, puzuru vēršana, dažādi sezonālie un svētku rituāli.
Vietējais dzīvesveids Vēsturiskā mantojuma agrotūrisms Attālums no valsts galvaspilsētas140 Aktīvie sezonas mēneši4-10 Pieņem tūristu grupas Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Nepieciešama iepriekšēja pasūtīšana Pieņem individuālus apmeklētājus
Vietas atpūtai ar bērniem
N/A
Latvija

Jēru Klubs

“Jēru klubs” ir zemnieku saimniecība, kura pamatā nodarbojas ar aitkopību. Iespējams iegādāties bioloģiski tīru un veselīgu jēra gaļu, dziju, aitādas, vaislas materiālu - teķīšus un aitiņas audzēšanai, kā arī aitkopības inventāru - elektriskos žogus ganīšanai aplokos.

Jēru klubs ir zemnieku saimniecība Mazsalacā, kas īpaša ar to, ka aitiņas dzīvo īstā klubā! Saimnieki piedāvā piedzīvot lauku saimniecības atmosfēru, kurā galveno lomu spēlē aitas. Baudīt jēra gaļas un aitu piena produktu ēdienus, sajust, cik ērti ir lasīt savu mīļāko grāmatu, sēžot uz pūkainas aitādas un, lai vakarā pie ugunskura nesaltu, iegūt savā īpašumā siltas vilnas zeķes un austus vilnas apmetņus. 

Saimnieki aicina ģimenes no Latvijas un visas pasaules viesoties ilgāk, nakšņojot jaunajā Glempinga teltī, maksimāli tuvu dabai un veselīgai lauku videi, nezaudējot ne nieka no komforta, ko esam raduši baudīt ikdienā.

Ekskursijas laikā saimnieki Ilze un Valters labprāt dalīsies pieredzē par aitu audzēšanu un kopšanu, bet pēc iepriekšējas vienošanās arī pagatavos gardu maltīti no jēra gaļas.Ja ir vēlēšanās, ekskursija Jēru klubā tiek papildināta ar dažādām aktivitātēm - spēlēm, viktorīnu un radošām darbnīcām, izmantojot aitas vilnu. 

Vietējais dzīvesveids Dzīvnieku vērošana Aktīvie sezonas mēneši5-9 Pieņem individuālus apmeklētājus Pieņem tūristu grupas Piedāvā naktsmītni Iespējams pasūtīt maltītes
N/A
Latvija

Sveču ražotne "Anima Candles"

Saimniecība atrodas Sidgundas ciemā, tā izveidota pirms vairāk kā 10 gadiem, saimniecei atgriežoties laukos un meklējot jaunu nodarbošanos. Piemājas saimniecībā ir vistas un truši, taču saimnieces pamatnodarbošanās ir sveču ražošana. Ražotne atrodas Suntažos.

Sirje Neimane izveidojusi zīmolu AnimaCandles, zināšanas iegūstot pašmācības ceļā, apmeklējot sveču ražošanas uzņēmumus. Zīmola AnimaCandles svecēs izmanto dzintaru.

Meistarklasē apmeklētāji izgatavos sveces no ekoloģiskā sojas vaska un kaltētiem ziediem, apgūs dažādas sveču liešanas tehnikas. Pēc meistarklases brauciens uz sveču ražotni Suntažos (~7km). Darbnīcas apmeklējuma laikā iespēja iesaistīties praktiskos sveču darbnīcas darbos  - sveču sagatavju izgatavošana, degļu sagatvošana u.c.

PROGRAMMA:

  • Ierašanās mājās „Neimaņbuki”, tikšanās ar saimnieci Sirji. 
  • Pastaiga pa saimniecību, saimnieces stāstījums par atgriešanos mājās un dzīvesveida maiņu. 
  • Augu ievākšana un sagatavošana kaltēšanai.
  • Radošā sveču darbnīca, kuras ietvaros katrs dalībnieks izgatavo 2 sveces. 
  • Došanās uz AnimaCandles darbnīcu Suntažos. Darbnīcas apskate un iespēja iesaistīties praktiskos sveču darbnīcas darbos  - sveču sagatavju izgatavošana, degļu sagatvošana u.c.
Vietējais dzīvesveids Pieņem individuālus apmeklētājus Apmeklējums iepriekš jāpiesaka Pieņem tūristu grupas
N/A
Latvija

RAUDIŅI

Tūrisma un kazu saimniecība Kurzemē, Rīgas jūras līča piekrastē, starp jūru un mežu, 300m no akmeņaina jūras krasta. Saimnieki audzē tīršķirnes Būru kazas. Šķirne radusies Argentīnā un šīs kazas izceļas ar skaistu eksterjeru. Viesi iesaukuši saimniecību "piejūras kazas", jo sētā dzirdama jūras šalkoņa. Saimniecība viesiem piedāvā naktsmītnes. 

„Raudiņas” ir Rutas un Jāņa senču īpašums. Rutai patīk rūpēties par skaistumu un labsajūtu, veidojot puķu dobes, stādījumus un izceļot lauku ainavu. Jānis vada saimniecības darbus. Jaunā saimniece Monna ir izcila viesu sagaidītāja, zinoša saimniecības lietās un vienmēr gatava palīdzēt.

Apciemojuma laikā, atkarībā no laikapstākļiem, viesiem piedāvā apskatīt kazas un sarūpēt tām cienastu. Kopā ar saimnieci viesi sasies zaru slotiņas, “sakasīs” siena klēpi, pīs ēdamos puķu/lapu vainagus. Radošākiem apmeklētājiem ir iespēja zīmēt ar kazas kāju, uzdejot “Āzīti“ un uzspēlēt „Kaznagu” (muzicēšana ar kazas nagiem).

PROGRAMMA:

  • Tikšanās un iepazīšanās  “Raudiņos”  ar saimnieci Rutu vai jauno saimnieci Monnu. 
  • Pastaiga un “Piejūras kazu” iepazīšana.
  • Ēdamo puķu vainagu un zaru slotiņu materiālu vākšana tuvākajā apkārtnē. Vainagu un slotiņu darināšana.
  • Siena “kasīšana” un gubiņu veidošana.
  • Radošās nodarbes – zīmēšana, spēles.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas120 Aktīvie sezonas mēneši1-12
Dārza kamīnsTelšu vietas
N/A
Latvija

Stādaudzētava "Ārītes"

Saimniecība atrodas pašā Sēlijas novada centrā, taču salīdzinoši tālu no lielām pilsētām, ciemiem un kaimiņiem. Izbraucot cauri nelielam priežu silam, viesi nonāk teritorijā ar plašām rožu dobēm, kurās aug un zied vairāk kā 400 dažādas rožu šķirnes. Kalngalā slejas siltumnīcas, kurās tiek audzēti dažādi puķu un dārzeņu stādi, kā arī iegādājami un apskatāmi vairāk kā 500 šķirņu rožu stādi.

 „Greķānos” vairāk kā 20 gadus saimnieko Līču ģimene. Saimniece Ilze ir mazmeita vienam no pirmajiem Latvijas rožu selekcionāriem – Jānim Braslim un beigusi Bulduru dārzkopības tehnikuma puķkopības nodaļu. Saimnieks Pēteris ir diplomēts zemturis. Puķkopība un dārzkopība ir ģimenes vaļasprieks, kas pārtapis par nelielu stādaudzētavu un rožu kolekcijas dārzu, kurš nemitīgi tiek papildināts ar jaunām šķirnēm.

Saimniecības apmeklējuma norise atkarīga no sezonas un iepriekš precizējama. 

PROGRAMMA:

  • Saimniecības apskate: iepazīšanās ar saimniekiem, rožu kolekcijas dobēm vai siltumnīcām, saimnieku stāstījums par rožu grupām, šķirnēm, to audzēšanu un kopšanu. 
  • Aprīlī, maija sākumā darbošanās siltumnīcās – dekoratīvo vai ēdamo augu kompozīciju veidošana dekoratīvajos traukos vai balkona kastēs, kuras var pēc tam iegādāties līdzņemšanai. 
  • Rožu ziedēšanas laikā – pastaiga pa kolekcijas dārzu, šķirņu iepazīšana, ziedlapiņu ievākšana, lai pagatavotu rožu tēju, vai sažāvētu smaržu maisiņu izgatavošanai.
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas120 Aktīvie sezonas mēneši4-9
N/A
Latvija

Briežuciems

Briežuciems atrodas 35 km no novada centra Balviem. Tas izveidojies pēc 2. Pasaules kara kā padomju saimniecības „Briežuciems” centrālais ciemats. Briežuciema amatu meistaru ciems ir vieta, kur tiek kopti un godāti tradicionālie  amati, iesaistot tos mūsdienu dzīvē.

Briežuciema „Kronīšu” mājās cep kviešu un rudzu maizi īstā lauku krāsnī no tīriem, zemnieku saimniecībā audzētiem graudiem. Saimnieki Vija un Jāzeps Jermacāni „Kronīšos’’ skolotājas un autobusa šofera amatus apvieno ar saimniekošanu savā bioloģiskajā saimniecībā.

„Liepu” māju saimnieks Andris Ločmelis nodarbojas ar lauksaimniecību, taču viņa vaļasprieks un aicinājums ir ādas apstrāde, ar ko iepazīstina apmeklētājus. Viņš radījis zīmolu "Leatherely" (Fb: @Leatherely), kolekcionē šujmašīnas. 

Punduru ģimene „Bilgās’’ aicina nogaršot mājās sietu ekoloģiski tīru sieru, pašu vāktas zāļu tējas un apskatīt saimnieka medību trofeju kolekciju. 

Rokdarbu darbnīcā “Atspoles”  apvienojušās vairākas pagasta sievas, kuras auž lupatu deķus, grīdsegas, darina somas, sedziņas, cimdus, rotaslietas un suvenīrus.

Briežuciemā ir savi tautas muzikanti, etnogrāfiskais ansamblis un jauniešu folkloras kopa. Piedāvā noklausīties gan senos Ziemeļlatgales dziedājumus, gan izlocīt kājas jautros dančos.

Visas apmeklējamās saimniecības atrodas 0,5 – 5km attālumā cita no citas. Programmu iespējams pielāgot interesēm un vajadzībām.

PROGRAMMA:

Maizes cepšana ‘’Kronīšos” (~2h):

  • Saimniece iepazīstina ar maizes cepšanas tradīcijām. Viesi piedalīsies maizes cepšanā – mīcīs maizes mīklu, veidos kukulīšus un liks krāsnī. 
  • Kamēr maizīte cepas - tautas muzikantu koncerts, rotaļdejas, ugunskura zupa.
  • Maizes izņemšana no krāsns. 

Ādas apstrādes darbnīca „Liepās’’ (1-1,5h):

  • Meistara stāstījums par saimniecību un šujmašīnu kolekcijas apskate.
  • Meistardarbnīca – ādas suvenīra izgatavošana (atslēgu piekariņš, grāmatzīme). 

Lauku sēta ‘’Bilgas’’ (~1.5h):

  • Mednieku namiņa apmeklējums, medību trofeju izstāde un saimnieka stāstījums.
  • Zāļu tēju un mājas siera baudīšana, saimnieces stāstījumu par tējām, dabu, māju vēsturi un dzīvi laukos.

Rokdarbu darbnīca “Atspoles” (1-1.5h):

  • Stāstījums par darbnīcas izveidi un rokdarbu veidiem, darbu apskate. 
  • Meistardarbnīca – aušana stellēs vai lakatu rāmītī, iespēja izgatavot piespraudi vai suvenīru no auduma un  floristikas materiāliem (meistardarbnīcā iespējams vienlaicīgi darboties 10 apmekletājiem).
Vietējais dzīvesveids Attālums no valsts galvaspilsētas256 Aktīvie sezonas mēneši6-8

Projekts "Lauku dzīvesveids – Pievilcīgu lauku dzīvesveida galamērķu radīšana" tiek realizēts ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam atbalstu.

Daļēji finansēts ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas atbalstu
Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.