Baltijas Zaļā josta



Projekta mērķis
ir veicināt Baltijas jūras reģiona bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, izveidojot Baltijas Zaļo jostu kā patstāvīgu sadarbības tīklu. Ģeogrāfiski Baltijas Zaļā josta ir bijusī PSRS ietekmes dzelzs aizkara robežjosla, kur tāpēc daba saglabājusies īpaši neskarta un unikāla. Baltijas Zaļās jostas aktivitāšu plāns ietver piekrastes zonas ekoloģsikās situācijas uzlabošanu ūdens un sauszemes joslā, veicinot sociālo un ekonomisko ilgtspējību, nodrošinot vietējo iedzīvotāju ekonomisko labklājību.

Projektā iesaistītas NVO, valsts institūcijas, biznesa pārstāvji, zinātnes institūti - kopā 15 partneri un 7 asociētie partneri, pārstāvot valstis ap Baltijas jūru. LLTA "Lauku Ceļotājs" ir viens no partneriem un šī projekta ietvaros veic pilotprojektu sadarbībā ar Slīteres Nacionālo Parku.
Pilotprojekta mērķis ir dabas teritoriju ar augstu ekoloģisko vērtību saglabāšana un ekoloģiskās situācijas uzlabošana piekrastes joslā bijušā "dzelzs priekškara" zonā gar Baltijas jūru, apzinot Padomju varas atstāto militāro mantojumu un tā izmantošanu tūrisma attīstībā, nodrošinot sociālo un ekonomisko ilgtspējību.



Daļēji finansēts ar Eiropas Savienības (Eiropas reģionālā attīstības fonda un Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta) atbalstu

Projekta rezultāti


Aktualitātes:

Projekta preses apskats šeit.

09.02.2012. Piekrastes ceļvedis

Esam izdevuši ceļvedi "A Guide to the Coast of the Baltic Sea". Tajā iekļautas 55 apskates vietas, 28 maršruti pekrastes apceļošanai un 55 naktsmītnes ceļotājiem, kā arī informācija par Eiropas un Baltijas Zaļojostu. Brošūra pieejama angļu, vācu un krievu valodās. Skatieties brošūras pdf versiju  angļu valodā šeit, krievu valodā šeit un vācu valodā šeit
Piejuras_brosura


19.-20.01.2012. Matka 2012

"Lauku ceļotājs" piedalījās tūrisma izstādē "Matka 2012", kas notika no 19.-20. janvārim Helsinkos, Somijā. Izstādē prezentējām izstrādātos kultūras mantojuma un dabas maršrutus. Stendā informējām arī par aktuālitātēm Baltijas Zaļās jostas projektā  Tāpat interesentim tika izplatīta Militārā mantojuma karte

10.-12.01.2012. Dutch tourism EXPO

"Lauku ceļotājs" piedalījās tūrisma izstādē Dutch tourism Expo, kas notika no 10.-12 . janvārim Amserdamā, Nīderlande. Izstādē prezentējām izstrādātos kultūras mantojuma un dabas maršrutus. Stendā informējām arī par aktuālitātēm Baltijas Zaļās jostas projektā  Tāpat interesentim tika izplatīta Militārā mantojuma karte. Izstādes fotogalerija šeit.

3. Baltijas Zaļās jostas forums

No 4.-6. oktobrim Tallinā, Igaunijā notika 3. Baltijas zaļās jostas forums. Baltijas Zaļā josta Foruma mērķis ir apvienot ekspertus no dabas aizsardzības, tūrisma, reģionālās attīstības un citus, kas saistīti ar "dzelzs priekšskara" saglabāšanu un ilgtspējību īpašu uzmanību pievēršot Baltijas jūras krastam, kā arī ietver aspektus gan dabas un kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstībā un sniedz rezultātus Baltijas Zaļās jostas projektā.

Lauku ceļotāja E-avīze, rudens 2011

Ir iznācis jaunais e-avīzes rudens numurs, kurā atrodama informācija par velo testa braucienu Kuršu kāpā, Lietuvā, kā arī apkopota informācija par projekta Baltijas Zaļā josta rezultātiem Latvijā. Avīzes PDF versija šeit.

Seminārs Kulinārijas tūrisma produkta veidošana

Lauku ceļotājs 3. novembrī viesu mājā "Laumu dabas parks" rīko semināru par kulinārijas tūrisma produktu veidošanu. Šis seminārs dod ieskatu par to, kā varam vienkārši un garšīgi pagatavot ēdienu, ko celt galdā viesiem, kad tie taujā pēc latviešu nacionālās virtuves.
3. novembra semināra programma - semināra fotogalerija šeit.





Velo testa brauciens Lietuvā

No 28. – 29. augustam BSR Interreg IV B programmas projekta „Baltijas zaļā josta” ietvaros notika Lauku ceļotāja rīkotais testa velobrauciens gar Lietuvas piekrasti un Kuršu kāpu. Brauciena mērķis apzināt dabas teritorijas ar augstu ekoloģisko vērtību Lietuvā Baltijas jūras piekrastes joslā un militārā mantojuma objektus tajās.
Velobraucienu sākām no Papes Ķoņu ciema, kas ir savdabīgs piekrastes zvejniekciema piemērs. Braucot gar jūras krastu šķērsojām Latvijas – Lietuvas robežu un tālāk dodamies līdz Šventojai, no kurienes sākās veloceliņš līdz Palangai un tālāk līdz Klaipēdai.




Veloceliņš iet pa Piejūras reģionālo parku (Pajūrio regioninis parkas) cauri pelēko kāpu biotopiem ar skaistām ainavām. Veloceliņa malās ir izveidotas skatu platformas, putnu vērošanas vietas un informatīvi stendi par dabas un kultūrvēsturisko mantojumu. Visa Lietuvas posma garumā (~ 40 km) veloceliņš ir asfaltēts. Lai atrastu krasta aizsardzības bateriju Memel – Nord, kas atrodas netālu no Klaipēdas braucam arī gar jūras malu. Vācu armijas 1939. - 1941. gadā celtā baterija ir militārā mantojuma piemineklis un ļoti labs piemērs, kur šāda veida militārā mantojuma objekts ir pārvērsts par muzeju un vēstures izziņas avotu.
Kuršu kāpas veloceliņa posmu garums 50 km pa asfaltētu celiņu, kas izveidots cauri nacionālā parka teritorijai. Aiz Jodkrantes tas iet gar Baltijas jūras pusi. Abpus tam paveras skaisti pelēko kāpu biotopi. Kopumā nobraukti ~ 90 km, iepazīta Lietuvas pieredze ilgtspējīgu tūrisma produktu veidošanā. Secinām, ka Latvijā vēl nepieciešams ilgs laiks, daudz darba, iniciatīvas, lai gar Baltijas jūras piekrasti un Rīgas jūras līci ietu labiekārtots veloceliņš…

Militāro objektu izmantošanas vadlīnijas

Projekta ietvaros esam izstrādājuši militāro objektu izmantošanas vadlīnijas, kuru mērķis ir parādīt veiksmīgo Eiropas praksi un veicināt Latvijas militārā mantojuma izmantošanu jaunu tūrisma produktu veidošanā, kā arī pievērst sabiedrības uzmanību militāro objektu turpmākajai aizsardzībai. Vadlīniju elektronisko versiju skatieties šeit.

Ceļojuma maršruti gar Baltijas jūras piekrasti.

"Lauku ceļotājs" projekta "Baltijas zaļā josta" ietvaros ir izstrādājis 5 dažādus ceļojuma maršrutus gar Baltijas jūras piekrasti - velomaršrutu pa Kurzemi (11 dienas), maršrutu kājām gājējiem pa Kurzemi un Ķemeru Nacionālo parku (7 dienas),  laivu maršrutu pa Kurzemi (7 dienas), pavasara putnu vērošanas tūri (10 dienas) un pūču un dzeņu migrācija (6 dienas). Ceļojumu maršrutu aprakstus skatieties šeit (angļu valodā).

Projekta "Baltijas zaļā josta" informatīvā avīze Nr. 4

Informatīvajā avīzē lasiet informāciju par jaunumiem un pasākumiem, kas saistīti ar projekta aktivitātēm pēdējo divu mēnešu laikā. Projekta ziņas lasiet šeit (EN).

Mēdiju brauciens pa militārā mantojuma vietām

31.05.2011. notiek mēdiju brauciens, iepazīstinot ar Militārā mantojuma kartē iekļautajiem objektiem, lai popolarizētu tūrisma piedāvājumu Baltijas Zaļās jostas teritorijā un veicinātu jauna piedāvājuma veidošanos. Brauciena programma šeit.
Mēdiju brauciena fotogaleriju skatieties šeit.
gaz66


Dabas maršruti piekrastē - apsekošanas brauciens

13.-17. aprīlī  "Lauku ceļotāja" speciālisti kopā ar lauku tūrisma uzņēmējiem devās apsekošanas braucienā, lai apzinātu jaunu tūrisma produktu un maršrutu veidošanas iespējas Baltijas Zaļās jostas piekrastes teritorijā Latvijā, uzsverot militārā mantojuma un dabas vērtību saglabāšanu. Braucienā tika apzinātas sekojošas vietas piekrastē: Ķemeru nacionālais parks un apkārtne, Engure, Mērsrags, kaltene, Slīteres nacionālais parks, Roja, Kolka un apkārtne, Ovīšrags, Svēte, Cena. Jaunie maršruti un produkti ietvers putnu, zvēru, augu, kukaiņu vērošanu, militārā mantojuma maršrutus ar vietējo gidu stāstījumu, utt. Tiks izdots Zaļās Jostas ceļvedis Latvijā.  Brauciena protokols šeit. produkti

23.03.2011 - Baltijas dabas konference

22. un 23. martā Rīgā norisinājās Baltijas dabas tūrisma konference ilustrējot, kādi aizsargājamo dabas teritoriju apsaimniekošanas modeļi darbojas Eiropā un Baltijas Jūras valstīs, līdzsvarojot saimniecisko darbību, tai skaitā tūrismu, ar dabas vērtību saglabāšanu. Kopā pasākumam reģistrējušies 260 dalībnieki, tai skaitā 100 ārvalstu viesi.
Dabas tūrisms šobrīd ir tūrisma nozares aktualitāte, un tam ir liels konkurētspējas potenciāls. Ir pienācis laiks profesionāli veidotam dabas tūrisma piedāvājumam, kas ļauj pilsētas cilvēkam izbaudīt dabu, izklaidējošā veidā iepazīstinot ar tās vērtībām. Aizsargājot dabu, vienlīdz svarīgi ir respektēt arī cilvēku vajadzības.
Baltijas Zaļās jostas projekta ietvaros konferences otrajā dienā norisinājās īpašs darba seminārs „Ilgtspējīga tūrisma dimensijas Zaļās jostas ietvaros: dabas aizsardzība, mobilitāte” vietējos un starptautiskos viesus iepazīstinot ar projekta progresu un rezultātiem. Darba semināra apkopojumu lasiet šeit (EN).
Pēc darba semināra tika organizēta arī praktiska eksukrsija uz Slīteres nacionālo parku. Ekskursijas fotogaleriju skatieties šeit.

Vairāk par konferenci lasiet šeit.

21.03.2011 – Baltijas Zaļās jostas Panorama Nr.4

Jaunākās ziņas no BJR programmas projekta Baltijas Zaļā josta, ietverot ziņas par Baltijas jūras vidi un Eiropas Zaļo jostu:
  • izsludināts 3.Baltijas Zaļās jostas forums
  • Stralzundes Zaļās jostas vienošanās
  • BUND aicina: ar velo gar Zaļo jostu augustā
  • pētījums: ilgtspējīgs tūrisms gar Latvijas zaļo jostu
  • jauns projekta pieteikums: MobEE
  • un citi
Sekojiet interneta saitei, lai lasītu ziņu lapu angļu, krievu, vācu vai latviešu valodā:  
http://www.balticgreenbelt.uni-kiel.de/index.php?id=157

24.02.2011 - Militārā mantojuma kartes prezentācija

Lauku ceļotājs aicināja visus interesentus 24. februārī, plkst. 11:00, Latvijas kara muzeja telpās uz jauniznākušās „Militārā mantojuma kartes” prezentāciju un kopīgu diskusiju par to kā tapusi karte un - Vai militāra pagātne - objekti, stāsti - ir svarīga tikai mums, kas to piedzīvojusi, vai tas ir arī produkts tūristiem? Pasākums pulcēja 83 dalībniekus - tūrisma uzņēmējus un speciālistus, valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekus, medijus un citus interesentus. Prezentācijas laikā klātesošie tika iepazīstināti ar Zaļās jostas iniciatīvu un Baltijas Zaļās jostas projekta aktivitātēm Latvijā, kā arī visi aicināti uz turpmāku sadarbību. Vairāk par pasākumu - prezentācija, protokols un foto.

14.02.2011 - Dalība Balttour 2011

"Lauku ceļotājs" piedalījās tūrisma izstādē Balttour 2011, kas notika no 11.-13.februārim. Šogad prezentējām izstrādātos kultūras mantojuma un dabas maršrutus. Stendā informējām arī par aktuālitātēm Baltijas Zaļās jostas projektā – aicinājām ceļot Slīteres nacionālajā parkā prezentējot dabas un aktīvā tūrisma maršrutus “Augi jūras piekrastē”un velo/pārgājienu maršrutu “Mazbānīša dabas taka”un piedāvājot tūristus iepazīties ar jaunāko Slīteres Ziņu izdevumu. Tāpat interesentim tika prezentēta jaunizdotā Militārā mantojuma karte.
Starptautisko tūrisma gadatirgu apmeklēja 22 500 interesenti, no kuriem 4500 bija tūrisma profesionāļi un aicinātie klienti. "Balttour 2011" varēja apskatīt 230 stendus, kuros savus piedāvājumu prezentēja vairāk nekā 600 izstādes-gadatirgus dalībnieki no 34 valstīm. Vairāk par izstādi - www.balttour.org

30.01.2011 - Izlaista Militārā mantojuma karte

Sadarbībā ar projekta ekspertiem Lauku ceļotājs publicējis Latvijas Militārā mantojuma karti. Militārā mantojuma karte ir ne tikai aicinājums doties savdabīgā ceļojumā un izzināt Latvijas militāro vēsturi, bet ir avots, kur vienkopus atrodamas ziņas par nereti mazpazīstamiem, bet tajā pat laikā ļoti interesantiem objektiem, par kuriem mēs tik maz ko zinām.
Kartē ir iekļauts 60 objekta apraksts un attēli, t.sk. – vēsturiskie. Kartē iekļauti pārsvarā dažu pēdējo gadsimtu militārie objekti un tie ir saistīti ar dažādām militārām varām un to izpausmju formām. Vienlaikus atrodama informācija par 239 naktsmītnēm. Daudzi no aprakstītajiem objektiem ietilpst NATURA 2000 teritorijās. Daži no tiem ir kultūras pieminekļi.
Lauku ceļotājs pateicas visiem, kas deva savu ieguldījumu kartes satura tapšanā.

Lasīt ziņu presei.
Militārā mantojuma karti elektroniskā versijā skatīt šeit.


10.01.2011 - Klajā laistas jaunās „Slīteres nacionālā parka Ziņas”

Lūk, jaunās „Slīteres nacionālā parka Ziņas”, šoreiz – ceļvedis ceļotājiem Dundagas novada dabā un kultūrā. Avīze apjomīgāka nekā ierasts – 16 lapaspuses. Izdevumā netrūkst lasāmu rakstu, glītu fotogrāfiju, vidējā atvērumā – konspektīvs  Dundagas novada apceļošanas maršrutu un 2011. gada pasākumu apkopojums, uz pēdējā vāka – Dundagas novada karte. Vairāk par avīzi šeit.
Avīze tapusi ar Baltijas jūra reģiona programmas projekta „Baltijas Zaļā josta” finansiālu atbalstu, sadarbojoties Dabas aizsardzības pārvaldei, Latvijas lauku tūrisma  asociācijai „Lauku ceļotājs”, Dundagas novada domes tūrisma informācijas centram un Ķīles universitātei Vācijā. 

06.12.2010 - Praktiskā pieredze dabas un kultūras produkta veidošanā

6.decembrī viesu namā Kārļa muiža norisinājās seminārs "Praktiskā pieredze dabas un kultūras produkta veidošanā". Seminārā piedalījās 61 dalībnieks - tūrisma uzņēmumu vadītāji un to darbinieki, tūrisma speciālisti, dabas aizsargājamo teritoriju administrāciju pārstāvji, vides gidi u.c. Vairāk par semināru - programma, dalībnieku saraksts, kopsavilkums, foto, semināra novērtējums.
Pasākuma prezentācijas:

12.10.2010 - Zaļās jostas jaunumi

Baltijas Zaļās jostas jaunumi un saistošas aktualitātes par Baltijas jūras vidi un Eiropas Zaļo jostu, ieskaitot:
  • Krievijas Zaļā josta:2010. gada ekoloģijas konference;
  • Velomaršruts Slīteres nacionālajā parkā;
  • Tiek plānota Dabas tūrisma konference 2011.gadā;
  • Jauna Baltijas Zaļās jostas web lapa vācu valodā;
  • HELCOM: Baltijas jūras pirmais atlas un tiešsaistes kartes pakalpojums.
Sekojiet linkam, lai lejuplādētu 3.Baltijas Zaļās jostas ziņu lapu angļu, vācu un krievu valodās: http://www.balticgreenbelt.uni-kiel.de/index.php?id=157

Eiropas Zaļās jostas iniciatīva informē, ka ir publicēts pirmais Eiropas Zaļās jostas ziņu lapas 2010.gada numurs. Ziņu lapu lejuplādēt šeit: http://europeangreenbelt.org/005.database_newsletter.html.

06.10.2010 - 4.Eiropas Zaļās jostas konference

Šī gada 6.oktobrī Kuhmo pilsētā Somijā norisinājās 4.Eiropas Zaļās jostas konference. Tā stiprināja sadarbību gar Zaļās jostas ceļu no Barenca līdz Melnajai jūrai, kā arī iezīmēja dažas atšķirības un īpatnības reģionos, tādējādi faktiski apstiprinot iniciatīvas loģiskumu. Pasākuma ietvaros nebija pietiekami daudz laika, lai risinātu visas attiecīgās tēmas, bet diskusija turpinās. Šī gada aktualitāte bija jautājums kā stiprināt iniciatīvu un padarīt to vēl efektīvāku un ietekmīgāku nākotnē. Ir daudz aktivitāšu, kas norisinās visa Zaļās jostas maršruta ietvaros, kas ir diezgan dzīvi un spilgti redzams dabā, tāpēc jautājums ir, kā izmantot visas zināšanas un resursus, kā pareizi koordinēt visu iniciatīvu un virzīt tās nākotnes attīstību.
Pasākuma programma - šeit. (pdf)
Bildes: http://picasaweb.google.com/sdesnik/4ThPanEuropaeanGreenbeltMeetingKuhmo2010Finnland?feat=directlink
Prezentācijas: http://dl.dropbox.com/u/13204379/4th%20EuGB%20Conference%20Presentations.zip

Projekta ziņu arhīvs


Vadošais projekta partneris:    

University of Kiel
Institute of Geography
D-Kiel
GERMANY

m.schultz@geographie.uni-kiel.de

Pilotprojektu Latvijā veic:

LLTA "Lauku ceļotājs"
Kalnciema iela 40
Rīga, LV-1046
Tālr.: +371 67617600

Fakss: +371 67830041